chrome firefox opera safari iexplorer

Літературно-меморіальний музей Уласа Самчука

  • с. Тилявка, Шумський район,
    Тернопільська обл.
  • (03558) 5-75-22, 5-75-32
  • щоденно
    вихідні — середа, субота
Про музей:

Літературно-меморіальний музей Уласа Самчука створений у с. Тилявка, в хаті, де пройшли дитячі роки письменника.

Музей включає в себе 5 відділів: 4 — експозиційних та 1-науковий. Заснований музей 27 вересня 1993 року за ініціативи місцевого етнодослідника, вчителя історії Панасюка П.Д. Очільницею його створення стала дружина Уласа Самчука Є. Пастернак. У 1994 році пані Пастернак передала із м. Торонто багатющі фонди матеріалів, творів та особисті речі Уласа Самчука. Тож нині в Тилявському літературно-меморіальному музеї Уласа Самчука можна побачити стіл, за яким творив видатний майстер слова, письмове приладдя, фотоапарат, магнітофон, друкарську машинку, окуляри, телефон, предмети одягу тощо.

Ула́с Олексійович Самчу́к (20.02.1905 – 9.07.1987) — український письменник, журналіст і публіцист, редактор, член уряду УНР на вигнанні, член ОУП «Слово».

У літературній творчості Самчук був літописцем змагань українського народу протягом сучасного йому півстоліття. У найвидатнішому творі Самчука — трилогії «Волинь» (І—III, 1932—1937) виведений збірний образ української молодої людини кінця 1920-их — початку 1930-их pp., що прагне знайти місце України у світі й шляхи її національно-культурного і державного становлення. Робота над першою і другою частинами тривала з 1929 по 1935 роки, над третьою — з 1935 по 1937 роки. Саме роман «Волинь» приніс 32-річному письменнику світову славу. Як стверджують дослідники творчості Уласа Самчука у 30-х роках вживалися певні заходи щодо кандидування Уласа Самчука на здобуття Нобелівської премії за роман «Волинь». Але, на жаль, через відсутність перекладів, відповідної реклами, це так і не було зроблено.

Варто побачити: рукописи, листи, грамоти, меморіальні речі, особиста бібліотека письменника (більше тисячі примірників).

 

21 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Орлик
(1672, м. Косут, тепер - Білорусь – 1742) – Гетьман України в 1710 – 1742 роках (у вигнанні). При обранні гетьманом в квітні 1710 року складає «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького», які пізніше дістали назву Конституція Пилипа Орлика – одна з перших конституцій Європи. Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
Ми не можемо незворушно дивитися на страждання нашої милої Вітчизни, бачити порушення її прав за стількома пунктами. Ми не будемо діяти керуючись почуттям помсти, а навпаки – згідно зі справедливістю та правом, що дозволяє кожному боронити свою власну справу та свою власну мету» (Пилип Орлик)
Розгорнути