chrome firefox opera safari iexplorer

Музей партизанської слави у Спадщанському лісі

  • Сумська обл., Путивльський р-н Спадщанський ліс


  • (05442) 5-34-16
Про музей:

На відстані 10 км на північний захід від Путивля знаходиться Спадщанський ліс. Це лісовий масив, в якому ростуть дуб, сосна, багато кленів та лип, у болотяних низинках біліє березняк. Із тварин  водяться дикі кабани, лисиці,  зайці, зрідка можна зустріти лося.

У роки Великої Вітчизняної війни тут сформувався Путивльський партизанський загін, який став ядром партизанського з’єднання під командуванням С.А. Ковпака та С.В. Руднєва.

У 1965 році Спадщанський ліс оголошено історико-культурним заповідником.

На під’їзді до Спадщанського лісу встановлено пам’ятний знак «П’ять  багнетів»  –  символ об’єднання  п’яти партизанських загонів Сумщини. Відкриває меморіальний комплекс  стела «Народні месники».

У глибині лісу – Алея Героїв, відкрита у 1985 році на честь десяти партизанів-ковпаківців, удостоєних  звання Героя Радянського Союзу, а також величний монумент «Партизану Великої Вітчизняної війни», встановлений у 1966 році.

Відвідувачі мають змогу простежити шлях партизанського з’єднання від Спадщанського лісу до далеких Карпатських гір. Серед експонатів можна побачити особисті речі ковпаківців,  зразки зброї, фотографії, документи тощо.

Поряд з музеєм встановлено 76-мм гармату, що була на озброєнні партизанського загону.

Неподалік знаходиться корпус німецького танка, захопленого ковпаківцями під час бойової операції 19 жовтня 1941 року. Про бій з двома танками нагадує пам’ятний знак, встановлений на узбіччі дороги, яка веде до укріпрайону.

У партизанському укріпрайоні налічується 9 землянок, які були пристосовані для житла та оборони: землянка штабу, санчастини, кухні, розвідників, мінерів, 2-ї, 4-ї, 5-ї опер груп; окремо, на відстані близько 2 км, знаходиться землянка С.А.Ковпака. Біля землянки санчастини – братська могила 14 партизанів.

 

18 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Аверін
(1885, с. Чепіль, Харківська область – 1955) – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Розгорнути
Народився Володимир Різниченко
(1870, с. Велентієве, Чернігівська область – 1932) – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях грунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
Розгорнути
Народилася Євгенія Ярошинська
(1868, с. Чуньків, Чернівецька область – 1904) – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над Днітра».
Розгорнути
Народився Сергій Єфремов
(1876, с. Пальчик, Черкаська область - 1939) — український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури. Один з найвидатніших представників неонародництва в українській літературі. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
Розгорнути