chrome firefox opera safari iexplorer

Великосорочинський літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя

  • 37645, Полтавська обл., Миргородський район, с. Великі Сорочинці, вул. Гоголя, 34
Варто побачити: першовидання творів М.В.Гоголя, особисті речі письменника; оригінальний портрет М.В.Гоголя роботи І.Рєпіна, портрет-копія роботи худ. Ф.Мольєра, меблі XVIII-XIX ст.ст., копії атестату Ніжинської гімназії, рукописів та малюнків Гоголя.
Про музей:

Історія Великосорочинського музею розпочалася 19 квітня 1909 року. Біля флігеля видатного лікаря М.Трохимовського, у якому 20 березня (1 квітня за новим стилем) 1809 року народився славетний письменник М.В.Гоголь, відбувся мітинг громадськості с. В.Сорочинці, під час якого на фасадному боці будинку було встановлено меморіальну дошку з написом «Тут 20 березня 1809 року народився Микола Гоголь». 

Так будиночок, де народився великий Гоголь, з 19 квітня 1909 року став меморіальним центром гоголівського світу.  

У рік 120-річчя від дня народження письменника за ідеєю народного артиста Амвросія Бучми, з ініціативи місцевих активістів було засновано перший літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя. Він розмістився у будинку лікаря Трохимовського. Музей постійно збагачувався новими експонатами про життя та творчість Гоголя, його епоху. Це був перший і єдиний музей Гоголя на теренах Радянського Союзу. У 1943 році, відступаючи, гітлерівська навала знищила музей, багато цінних експонатів було безповоротно втрачено.  

14 січня 1951 року у Великих Сорочинцях відбулося урочисте відкриття літературно-меморіального музею М.В.Гоголя. У 1952 році, у рік 100-річчя від дня смерті Гоголя за проектом скульптора І.Гінсбурга перед будівлею музею було встановлено погруддя письменника. 

У 2009 році, у рік відзначення 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя, 80-річчя від дня заснування Великосорочинського літературно-меморіального музею М.В.Гоголя розпочалася робота з побудови культурно-меморіального центру Гоголя, проведення капітальної реконструкції приміщення музею М.В.Гоголя з добудовою виставкової зали.

14 квітня

Інші дати
Іван Кавалеридзе 
1887 – український скульптор, кінорежисер, драматург, сценарист. Автор пам’ятників княгині Ользі в Києві, Т. Шевченку, Г. Сковороді.
Розгорнути
 Леонід Булаховський
1888 – український мовознавець. Автор праць із загального, українського і російського мовознавства, славістики, методики викладання мови та ін. Досліджував мову творів Т. Шевченка.
Розгорнути
Народився Макар Вронський
(1910, м.Борисов, Білорусь – 1994) - український скульптор. Автор пам»яників Богдану Хмельницькому у Чигирині Черкаської області, Тарасові Шевченку у Канаді (Палермо), м.Донецьку, Михайлові Коцюбинському у Вінниці.
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...