chrome firefox opera safari iexplorer

Вертіївський військово-історичний музей імені М.П.Кирпоноса

  • Чернігівська область, Ніжинський район, с. Вертіївка, вул. Шевченка, 6
  • 9.00-17.00. Вихідний: вівторок, середа
  • дитячий - 1 рн., дорослий - 2 грн. Дні відкритих дверей: 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня
Про музей:

Музей відкрито на батьківщині визначного воєначальника в с. Вертіївка Ніжинського району 23 лютого 1977 року. В його основу покладено краєзнавчу музейну кімнату, що існувала при середній школі № 2 з 1960 р. 

Експозиція розміщена в п’яти залах. Експонати першого залу висвітлюють історію села Вертіївка, життя і побут селян. Ряд матеріалів розповідає про дитинство та юнацькі роки М.П.Кирпоноса. Окремий розділ присвячено участі М.П.Кирпоноса у громадянській війні. В період він був одним з керівників серпневого повстання 1918 року на Чернігівщині, заступником командири Першої української радянської дивізії.

Другий зал музею розкриває тему «Становлення М.П.Кирпоноса як воєначальника. Зв’язки М.П.Кирпоноса з земляками». Тут особливо багато меморіальних речей. Це і учбові посібники, якими користувався Кирпонос під час навчання у Військовій академії ім. М.В. Фрунзе, частина особистої бібліотеки та багато інших речей.

Матеріали про мужність, героїзм бійців Південно-Західного фронту, очолюваного М.П. Кирпоносом починають експозицію третього залу. Тут же –земля з урочища Шумейково Лохвицького району на Полтавщині, де 20 вересня 1941 року у бою з німецько-фашистськими загарбниками загинув Герой Радянського Союзу генерал-полковник М.П.Кирпонос.

«Батьківщина Героя Радянського Союзу М.П.Кирпоноса сьогодні» — така тема четвертого залу. Зібрані тут матеріали розповідають про відбудову і розвиток Вертіївки в післявоєнні роки, життя села в теперішній час.

Експозиції п’ятого залу музею розповідають про вшанування та увічнення пам’яті М.П.Кирпоноса. На місці загибелі М.П.Кирпоноса встановлено гранітний пам’ятник-саркофаг. 18 вересня 1976 року відкрито величний монумент на честь воїнів Південно-Західного фронту в урочищі Шумейково Полтавської області. Ім’я Героя носять вулиці в Києві, Чернігові, Ніжині, Вертіївці, площа у місті Лохвиця на Полтавщині, школи.

27 грудня

Інші дати
День пам’яті Мелетія Смотрицького
(1577, Хмельницька область - 1633) — світське ім'я Максим Герасимович, письменник, церковний і освітній діяч, український мовознавець, праці якого вплинули на розвиток східнослов'янських мов. Автор «Граматики слов'янської» (1619), що систематизувала церковнослов'янську мову.
«Не віра робить Русина русином, Поляка поляком, Литвина литвином, а народження і кров руська, польська і литовська». (Мелетій Смотрицький)
Розгорнути
Народився Василь Ємець
(1890, с.Шарівка, Харківська область – 1982) – бандуриста-віртуоза, бандурного майстра, історика, письменника. На своїй бандурі виконував транскрипції творів Бетховена, Чайковського, Дворжака і мріяв поставити її поруч арфи, скрипки, піаніно.
Розгорнути