chrome firefox opera safari iexplorer

Розритий Андріївський узвіз: реконструюють чи руйнують?

30 березня 2012 о 15:59
korrespondent.net

Історична вулиця української столиці, осередок мистецтва Андріївський узвіз руйнується через заміну бруківки та комунікацій, яка триває з минулої осені. 

Київська влада називає ці роботи реконструкцією до Євро-2012 та Дня міста. А громадськість та експерти бачать у цьому підготовку до продажу та забудови узвозу сучасними будівлями. Забудовники, які вже отримали тут ділянки, обіцяють не руйнувати історичне й архітектурне середовище, повідомляє Радіо Свобода.

На Андріївському узвозі зняли всю бруківку, на її місці – ями, глибиною по кілька метрів, заповнені водою, через які перекинуті нашвидкуруч збиті з дощок місточки для перехожих.

Київська міська державна адміністрація заявляє, що єдина мета будівельних робіт, які розпочалися минулої осені, – реставрувати бруківку узвозу та фасади його будинків до Дня міста, 25 травня, і до початку чемпіонату Європи з футболу.

«Погодні умови дають можливість працювати бригадам у дві-три зміни без вихідних. У нас задіяна вся необхідна техніка та спеціалісти. Усі плани і графіки ми справно виконуємо», – розповів заступник голови КМДА Михайло Кучук. За його словами, у реконструкції задіяні 200 професійних будівельників та 10 одиниць техніки.

Будівлі тріскаються від «реконструкції»

Проте Володимир Рибін, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України в професіоналізмі будівельників сумнівається.

Він наголошує, що розкопування центру вулиці в зимовий період погіршило водний режим, замулило дренажну штольню під вулицею, і фундаменти старих будинків, здебільшого неглибокі, почали руйнуватися.

В останні дні, коли будівельні роботи на узвозі тривали цілодобово, пішли тріщини по стінах старовинних будинків, зокрема – і по будівлі театру «Колесо», яка є пам’яткою архітектури.

«Ми не можемо працювати в нормальному режимі. Глядачам дуже складно іти до нас через грязюку переритої вулиці. Будівля почала тріскатися. Ми маємо акт Спілки архітекторів України, які дослідили стан всіх будинків Андріївського узвозу і порекомендували негайно припинити всі роботи», – зазначає директор театру Ірина Кліщівська.

Підготовка Узвозу до Євро-2012: архітектори грають на двоє воріт?

Головна мета будівельних робіт на Андріївському узвозі – не реконструкція старовини, а підготовка комунікацій для нових будівельних об’єктів, переконаний керівник громадської ради Андріївського узвозу, директор розташованої на ньому галереї «Совіарт» Віктор Хаматов.

«Що буде на Андріївському узвозі до 2020 року – нарешті ми отримали документи КМДА. Відведені ділянки на 11 готелів із підземними паркінгами, торговельно-розважальні комплекси, і ще на один житловий будинок з рестораном, – розповідає активіст про відомості, які він отримав. – Це місце вже не належить українцям. Власники існуючих і майбутніх будівель, здебільшого, ховаються за офшорними компаніями. Власність на Андріївському узвозі – непрозора».

Віктор Хаматов заявив, що громадська рада Андріївського узвозу домагається проведення аудиту його території та мораторію на будь-яке будівництво, і що вже домовився про спільні дії в цьому напрямку з головним архітектором Києва Сергієм Целовальником.

План будівництва компанії Еста Холдинг на узвозі

Водночас, один із забудовників, компанія «Еста-холдинг», якою володіє група СКМ Ріната Ахметова, визнав, що співавтором проекту його торговельно-офісного центру внизу узвозу є, зокрема, і Сергій Целовальник.

Утім, це будівництво в жодному разі не порушить історичного середовища та архітектури, запевняє піар-директор «Еста-холдингу» Антон Глівінський.

«Нам відомо, що наша ділянка знаходиться у заповідній зоні, і ми маємо всі необхідні за законом дозволи на будівництво в ній. На першому поверсі нової будівлі буде облаштована арт-зона у дусі Андріївського узвозу. Ми зносимо будівлі колишньої фабрики «Юність». Окрім того, на нашій ділянці є старовинні будівлі, але вони не постраждають під час реалізації нашого проекту».

Антон Глівінський запевнив Радіо Свобода, що його компанія має на цій вулиці лише одну ділянку, що до неї підведені комунікації з іншого боку, а відтак нинішні роботи на Андріївському узвозі з їхнім проектом не пов’язані.

Між тим депутат Київради від БЮТ, голова комісії з питань культури Олександр Бригинець днями повідомив, що міська влада планує виселити з узвозу творчі майстерні художників, і – продати частину будинків на цій вулиці з аукціону.

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути