chrome firefox opera safari iexplorer

У Тихому океані відкрили підводний вулкан, що пульсує

17 травня 2012 о 17:21
Reuters

Європейські та новозеландські геологи виявили поблизу від тихоокеанських островів Тонга підводний вулкан із вкрай неспокійним характером — його висота змінюється на десятки сантиметрів за кілька тижнів.

Про це йдеться у статті, опублікованій у журналі Nature Geoscience.

Група вчених під керівництвом Ентоні Уоттса (Anthony Watts) з Оксфордського університету (Велика Британія) виявила вкрай незвичайний вулкан на дні Тихого океану, в околицях архіпелагів Кермадек і Тонга, приблизно за 800 кілометрів на північний захід від Нової Зеландії.

У цій області розташовано кілька ланцюжків підводних вулканів, зокрема, група вулканів Мановай, до якої якраз і належить незвичайний вулкан.

Це сімейство було виявлене геологами у 1944 році. За 70 років учені провели кілька занурень і помітили, що його висота сильно змінювалися за кожні 4-5 років, які проходили між вимірами.

Автори дослідження здійснили у цей район дві експедиції у травні та червні 2011 року на борту німецького дослідницького судна Sonne. Невелика глибина дозволила геологам провести докладні дослідження вулканів.

Група Уоттса простежила за поведінкою вулканів, складаючи щоденні карти висот вулканів у зоні Мановай протягом усього часу експедицій.

Потім учені порівняли отримані карти з тими, які були отримані іншими геологами під час попередніх досліджень у 2004 та 2007 роках. Виявилося, що вони були зовсім не схожі — частина високих ділянок обвалилася, а частина низин попередніх років опинилася на височинах у 2011 році.

Протягом спостереження за станом вулканів вчені з подивом помітили, що висота поверхні у деяких точках групи Мановай зростала або падала прямо у них на очах.

Наприклад, за два тижні між експедиціями у травні та на початку червня 2011 року висота одного з вулканів у деяких точках збільшилася на 14 сантиметрів, тоді як в інших вона опустилася на 74 сантиметри. Крім того, за цей час у вулкана встигло з'явитися нове жерло, яке виросло на місці провалу, виявленого першою експедицією.

За словами геологів, вулкан змінює свою висоту приблизно у 10-50 разів швидше, ніж вказували заміри під час попередніх експедицій. Більш того, Мановай зростає і стискається приблизно у сто разів активніше, ніж найбільш неспокійні підводні вулкани — «Кік-ем-Дженні» у складі Малої Антильской дуги в Карибському морі та самоанський вулкан Ваілулу'у.

Тим не менш, відносно постійні розміри вулкана вказують на те, що він прокидається лише на кілька тижнів на рік. Як вважають Уоттс та його колеги, вивчення інших підводних «Везувіо» допоможе зрозуміти, чи є така поведінка підводних вогнищ вулканізму нормою або ж дійсно незвичайним феноменом.

Раніше італійські фізики вперше виявили на глибині більше 3 кілометрів у східній частині Середземного моря течії вкрай незвичайної конфігурації — ланцюжки підводних вирів по 10 кілометрів в діаметрі кожен.

Джерело: ТСН
Розділи: Довкілля

25 березня

Інші дати
Народився Олександр Безбородько
(1747, м.Глухів Сумська область - 1799) – козацький полковник, світліший князь Російської імперії, канцлер уряду Катерини II, мав значний вплив на царя Павла І. Добився відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II. Склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев'яти українських полків, які становили військо гетьмана В 1805 -1807 рр. на надані ним кошти в Ніжині був заснований ліцей.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі