chrome firefox opera safari iexplorer

Науковці так і не отримали передані Росією «унікальні документи», що стосуються Шевченка

02 жовтня 2012 о 11:01

«Росія передала Україні копії унікальних, раніше невідомих документів, пов’язаних із життям і творчістю Тараса Шевченка, зокрема вірші Кобзаря російською мовою, копії його малюнків», — таке повідомлення з’явилося у четвер на сайті Кабінету Міністрів. Цією акцією щедрості нашого стратегічного партнера ілюстрували зустріч Прем’єр–міністра Миколи Азарова з Костянтином Косачевим, керівником Федерального агентства у справах СНД та співвітчизників, які мешкають за кордоном.

Про які саме вірші йдеться та які конкретно малюнки, якого періоду, де вони зберігаються нині, у повідомленні урядової прес–служби не мовиться. Зате вміщено кілька розлогих цитат у стилі «дружби народів». Скажімо, як Росія сприятиме в організації виставок до 200–річчя Шевченка. Також з офіційного повідомлення громадськість робить відкриття, що не тільки Микола Гоголь — спільний культурний феномен двох братніх народів, сиріч росіян та українців, а вже й Тарас Шевченко. «Творчість Шевченка, як і багато іншого спільного культурного надбання українського та російського народів, поєднує наші країни», — цитується Азаров. «Шевченко — великий поет, який творив і українською, і російською мовами. Його надбання є унікальним і однаково цінним для наших народів», — майже повторює «папєрєдніка» Косачев. Може, й ювілей Шевченка у 2014 році Україна та Росія святкуватимуть разом — чомусь разом, — як цьогоріч битву під Бородіном?

Логічно припустити, що саме для популяризації цитованих вище месиджів і була створена «культурна подія» з передачею копій. Адже жодного фахівця на урочистий «акт передачі» не було запрошено. Київські архівісти не сумніваються, що «гість із метрополії» привіз копії на компакт–диску, тобто те, що за умов відкритості архівів, як це є у західному світі, можна побачити за допомогою одного «кліка» комп’ютерною мишкою.

«Щодо творчого спадку Шевченка, з цінного у Росії зберігається небагато, 15—20 одиниць, — каже «УМ» Сергій Гальченко, заступник директора Інституту літератури ім. Шевченка НАН України. — Є кілька малюнків у Літературному музеї, в Пушкінському, у Музеї приватних колекцій — сім малюнків. А щодо поезії, то російською мовою Тарас Григорович написав тільки дві поеми — «Слепая» і «Тризна». Працюючи раніше в російських архівах, я зустрічав вірш, який приписували Шевченкові, і таке трапляється». Копії яких саме Кобзаревих раритетів передав російський гість Азарову, не знають ні в Інституті літератури, ні в Музеї Шевченка. У відповідь на запити їх переадресовували до чиновника Кабміну, котрий, вочевидь, і тримає в руках безцінний скарб, але з науковцями ні зустрітися, ні навіть поговорити телефоном чомусь не встигав.

Шевченкознавці взагалі песимістично ставляться до задекларованого бажання росіян повертати (дарувати) культурні цінності. «Зрештою, сама процедура передачі дуже складна, — каже пан Гальченко. — Ще за радянських часів у Москві йшли на це неохоче. У 1984 році я виявив чотири Шевченкові оригінали в одному з російських архівів, наш Інститут тоді пропонував обміняти їх на оригінал листа Тургенєва, що у нас зберігається, — російська сторона не погодилася».

19 вересня

Інші дати
Народився Адріан Кащенко
(1858, хутір Веселий Запорізької обл. - 1921) - український письменник. Автор історичних повістей і романів "Під Корсунем", "В запалі боротьби", "Вірні побратими", "На руїнах Січі", "Зруйноване гніздо", "Оповідань про славне Військо Запорозьке низове".
Розгорнути
Народився Михайло Марченко
(1902, с. Гатне Київської області. -  1983) - український історик, автор праць з історії України доби Середньовіччя.
Розгорнути
Народився Анатоль Вахнянин
(1841, с. Синява, Польща - 1908) - україньский композитор та педагог, автгоопери "Купало", музики до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перший голова товариства "Просвіта"
Ярій, душе. ярій, а не ридай. У білій стужі сонце України. А ти шукай - червону тінь калини, На чорних водах - тінь її шукай, де горстка нас
Розгорнути
Народився Григорій Мінх

(1836, с. Грязі, Росія - 1896) - вчений інфекціоніст та епідеміолог. Автор класичних фраз про чуму та проказу,  влив собі кров хворого на тиф, щоб довести заразність  крові хворого.

Розгорнути