chrome firefox opera safari iexplorer

НБУ готує для українців чергове обмеження

06 березня 2013 о 10:59
umoloda.kiev.ua

Йдеться про поступовий перехід від «живих» грошей до безготівкових рахунків. Як відомо, ініціатива банкірів «присадити» українців на кредитні картки особливим успіхом не увінчалася. На відміну від американців чи європейців, які звиклися із банківським пластиком, наші люди надають перевагу хрустким купюрам у гаманці. Чи під подушкою. Ну а події кризового 2009 року показали, що не такі вони вже й не праві...

Утім невдовзі право вибору в наших громадян може зникнути — Нацбанк повний рішучості законодавчо обмежити використання готівки, пише Україна молода.

Наразі верхньою планкою вважають 150 тисяч гривень. Це максимум готівки, який пересічний українець може потратити впродовж одного дня. Якщо ж сума покупки виявилася вищою, тоді платити доведеться з рахунку на рахунок або ж вносити гроші через касу на рахунок продавця.

Під дію закону потраплятимуть насамперед клієнти автосалонів та покупці нерухомості. Для громадян це означає, з одного боку, втрату анонімності: великі платежі тепер фіксуватимуться, і якщо людина раніше не хотіла декларувати свої статки, то тепер їй доведеться бути відвертішою з рідною державою.

З другого боку, нові правила означають збільшення витрат. Скажімо, за перерахування коштів iз рахунку на рахунок банк зазвичай бере комісію — 0,5—1,5% за транзакцію. Якщо ви купуєте скромну квартиру вартістю 50 тис. доларів, то 750 «зелених» доведеться заплатити банку. Або шукати інші варіанти платежів, скажімо, таки почати дружити з платіжними картками, при розрахунку якими комісію не беруть.

Експерти вважають досить високою ймовірність ухвалення такого закону. «Вперше ринок заговорив про них наприкінці минулого року, коли за НБУ законодавчо закріпили право встановлювати такий ліміт, — каже «УМ» заступник голови правління, казначей «Банку Національний кредит» Дмитро Власов. І продовжує: — Метою цих обмежень є детінізація економіки шляхом зменшення обсягу готівкових платежів, які де–факто неможливо контролювати». На його думку, не варто забувати і про побічний ефект такої ініціативи: враховуючи, що угоди купівлі–продажу нерухомості та автомобілів відбуваються в іноземній валюті, нові правила призведуть до зниження доларизації нашої економіки. Що сприятиме стабільності гривні.

Самі банкіри не приховують: держава допомагає їм заробити. «Нові правила призведуть до збільшення надходжень на банківські рахунки, — продовжує Власов. — І дуже ймовірно, що збільшать кількість платежів за допомогою платіжних карт». Утiм і самі учасники ринку не заперечують: ініціатива регулятора призведе до більшого різноманіття умовно легальних форм розрахунку — в обхід фіскальних органів. А хто переможе у цьому двобої, залежатиме від багатьох факторів.

Розділи: Суспільство

21 липня

Інші дати
Народився Золтан Шолтес
(1909, с. Прикопа, Словаччина - 1990) - пейзажист, заслужений художник України. Автор картин "Весна", "Зима на Верховині", "Буря над Бескидами". Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.
Розгорнути
Народилася Олена Теліга
(1906, Росія - 1942) — українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.  
«В хаосі жіночих образів нашої літератури, в плутанині перехрес¬них бажань, між прокльонами рабинь і амазонок і захопленнями тими й другими, українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона не хоче бути ні "рабинею" ні "вампом" ні "амазонкою". Вона хоче бути Жінкою». (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Олег Ольжич (Кандиба Олег Олександрович)
(1907, м.Житомир – 1944), український поет, вчений-археолог, політичний діяч, син Олександра Олеся.  
«Жити повно, широко і скоро І урвать, як спів. Як колись, горіти і п'яніти, Шоломом п'ючи, І життя наопашку носити На однім плечі.» (Олег Ольжич)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі