chrome firefox opera safari iexplorer

Національний художній музей потребує термінової реставрації та розширення

27 травня 2013 о 10:08

Про це під час екскурсії журналістам у рамках прес-туру «7 чудес Києва», організованого ініціатором акції Миколою Томенком і присвяченого 150-річчю видатного архітектора В. Городецького, розповіла Марія Скирда, заступник генерального директора музею з науково-просвітницької роботи.

«Національний художній музей – це унікальний об'єкт як з точки зору архітектури, так і з точки зору його наповнення», — розповіла пані Марія. Як відомо, цей музей був зведений відомим київським зодчим Владиславом Городецьким, його офіційне відкриття відбулося у 1904 році. А скульптурне оздоблення фасаду, включно з відомими фігурами левів, виконано майстернею Еліо Саля. Примітно, що цей музей був заснований у кінці ХІХ ст. зусиллями української інтелігенції як перший загальнодоступний музей Києва. Першою постійнодічою виставкою музею на той час стала експозиція старожитностей, які збирав відомий на той час археолог Вікентій Хвойка.

Фото Анастасії Сироткіної

Фото Анастасії Сироткіної

Щодо «наповнення» Національного художнього музею, то, за словами Марії Скирди, воно є найпрезентативнішим зібранням українського мистецтва в нашій країні та, відповідно, у світі.

«Колекція музею нараховує близько 40 000 експонатів, з них експонуються на двох поверхах музею лише 3-4%», — зазначила представниця музею. Справа, звичайно, — у недостатній площі приміщення музею, що знаходиться на Грушевського, 6.

За словами Марії Скирди, давно відомо, що існують укази трьох президентів про розширення, реконструкцію Національного художнього музею, проте до сьогодні справа з місця не зрушила. Інших, додаткових виставкових приміщень музей не має, досі тривають суди щодо їх отримання (наприклад, щодо проекту виставкового залу на вул. Інститутській, 3). Через це вже довгі роки музей не може збільшити свою експозицію та втілити у життя усі задумки працівників музею. «Існував навіть проект розширення музею за рахунок надбудови вгору ще кількох поверхів, але цей проект виявився досить коштовним і справа з місця далі обговорення проекту так і не пішла», — говорить пані Марія.

Фото Анастасії Сироткіної

Фото Анастасії Сироткіної

У музеї зараз зберігається одна з найкращих в Україні збірок іконопису, яка відкривається раритетом ХІІ століття – поліхромним дерев'яним рельєфом «Святий Георгій у житті» ще візантійського походження. Зацікавлять також старовинні парні ікони, ікони з іконостасу Успенського собору, барокові іменні ікони тощо. Представлені у музеї також колекція стародруків, кількакілограмові вишукані позолочені палітурки книг та величезні портрети ХVІІІ ст.

До речі, у цьому музеї зібрана найповніша колекція народних картин «Козак Мамай» — про ідеалізований образ козака, українця, уособлення народного національного героя.

Зараз працівники Національного художнього музею працюють над тим, щоб представити можливості та колекцію музею сучасним чином — супроводити екскурсії усіма можливими та доступними додатками у вигляді текстів, мультимедіа, аудіовізуальними засобами тощо.

Музей для дітей

Якщо ви думаєте, що у музеї дітям буде нудно, ви сташенно помиляєтеся. Для школярів тут влаштовуються пізнавальні тематичні екскурсії, розроблені відповідно до шкільної програми, зокрема, «Історія України», «Історія художньої культури», «Українознавство», «Я і Україна», «Мій Київ», «Українська література», «Зарубіжна література» та ін. Також для школярів влаштовують інтерактивні екскурсії з живопису, скульптури, графіки, етнографічні та історичні студії тощо.

Для дошкільнят тут діє художня майстерня, де діткам з 4-х років дозволено малювати що завгодно і майже де завгодно – не лише на аркуші папері, а і на стінах, на підлозі...

А ще музей влаштовує дитячі свята та надає можливість нетрадиційно відсвяткувати тут свій день народження.

Фото Анастасії Сироткіної

Фото Анастасії Сироткіної

Довідково

Адреса музею: Київ, вул. Грушевського, 6 (Їхати: М «Майдан незалежності» або Автобус № 24, 62 – зупинка «Європейська площа»).

Телефон (044) 279 64 62, сайт www.namu.kiev.ua

Графік роботи:
Ср, Чт, Нд – 10:00-18:00
Пт – 12:00-20:00
Сб – 11:00-19:00
Вихідні – Пн, Вт

Вартість квитків

Дорослі 20 грн
Студенти 5 грн
Школярі 2 грн
Пенсіонери 2 грн

Вартість екскурсій (для групи до 20 осіб):

Дорослі 40 грн
Студенти 25 грн
Школярі 20 грн
Пенсіонери 20 грн
Сімейна (до 8 осіб) 30 грн

Вартість лекційного квитка:

Дорослі 10 грн
Пільговий 3 грн

Юлія Царенко, «Рідна країна»

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути