chrome firefox opera safari iexplorer

На Землі знайшли невідомий раніше каньйон завдовжки 750 кілометрів

30 серпня 2013 о 10:36

Міжнародна група геологів із Великобританії, Італії і Канади повідомила про виявлення ними раніше невідомого каньйону на Землі завдовжки 750 кілометрів. Відкриття було зроблено при аналізі даних радарного сканування крижаного щита Гренландії, подробиці з посиланням на статтю вчених в журналі Science наводить ScienceNow.

Розміри виявленої під льодовиком ущелини співвідносні з Великим каньйоном у США. За довжиною (750 кілометрів проти 446) вона перевершує, за шириною (10 кілометрів) йде врівень, а за глибиною (800 метрів проти 1800 у найглибшому місці) програє північноамериканському аналогу. У своїй роботі дослідники відзначають, що гренландський каньйон з'явився до льодовикового щита і міг здійснити істотний вплив на його формування. Детальне знання рельєфу найбільшого острова дозволить вченим краще спрогнозувати і сучасну поведінку льодовика, танення якого активно досліджується гляциологами і кліматологами.

Наявність каньйону дозволяє також пояснити два факти. Велика ущелина відігравала роль дренажної системи і запобігла появі підлідних озер, подібних до підлідного озера Восток в Антарктиді. Окрім того, вода і крига залишили сліди вже на морському дні, що примикає до острова: раніше вчені вважали, що канали поблизу гренландського узбережжя промиті морською водою.

Вчені використовували дані, отримані радарами на літаках. Влітку 2013 року фахівці NASA у рамках окремого дослідницького проекту випробували у Гренландії автономного робота на сонячних батареях, який вирішував те саме завдання з поверхні. Робот пропрацював п'ять тижнів, після чого його результати були оцінені інженерами як позитивні, хоча за підсумками випробувань у конструкцію і довелося внести ряд змін.

Джерело: DT.UA
Розділи: Довкілля

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути