chrome firefox opera safari iexplorer

1 листопада 1861 року народилася українська письменниця  Дніпрова Чайка

01 листопада 2018 о 16:18
uk.wikipedia.org

Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська, з дому Березіна) народилася в селі Карлівка Ананьївського повіту Херсонської губернії (нині с. Зелений Яр на Миколаївщині) в родині священика.   

1879р. закінчила Одеську приватну жіночу гімназію. Вчителювала в сільських школах на Херсонщині, вдосконалювала власні знання українських мови та літератури, на все життя глибоко полюбила творчість Тараса Шевченка.  

1885р. в одеському альманаху «Нива» були опубліковані  твори Людмили Березіної під псевдонімом «Дніпрова Чайка»: вірші «Вісточка» й «Пісня» та оповідання «Знахарка».

Того ж року письменниця переїздить до Херсона, де її чоловік, письменник і громадський діяч Феофан Василевський, відбуваючи заслання, працював губернським статистиком. У Херсоні Василевські беруть активну участь у діяльності місцевої української громади, пропагують  творчість українських авторів.

Зазнаючми переслідувань  із боку влади, Дніпрова Чайка була змушена переїхати на Київщину. Збирає український фольклор, пише вірші та оповідання, знайомиться і товаришує  з  Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким.  До речі. відомий український композитор М.Лисенко створив  на лібретто Дніпрової Чайки свої дитячі опери «Коза-дереза», «Пан Коцький» та  «Зима і весна».  

Від 1887р. Дніпрову Чайку друкують переважно західноукраїнські видання: альманах «Перший вінок», журнали «Дзвінок», «Правда», «Зоря». Читацтво і критики зацікавлено  сприймають її твори, найперше — поезії в прозі  «Морські малюнки», «Дві птиці», «Тополя». Схвально відгукуються про творчість Дніпрової Чайки І.Франко та М.Коцюбинський.

Дніпрова Чайка була різножанровою  літераторкою. В її творчому доробку — вірші та оповідання, нариси, казки, п’єси. Вона багато пише  про нелегку долю селян, життя й морально-філософські пошуки інтелігенції.

Здобули широку попярність твори письменниці для дітей: вірші, казки, лібретто дитячих опер.   

Наприкінці 1895р. родина Василевських повернулася до Херсона. 1905р. за активну громадську діяльність Дніпрову Чайку заарештували.  Стрімко погіршувалося здоров’я. Останні роки тяжко хвора письменниця мешкала на Київщині, в родині старшої доньки-лікарки  Оксани. 

 Тут-таки на Київщині, в с.Германівці, 13 березня 1927р. Людмила Олексіївна померла. Похована на київському Байковому цвинатрі.

 2013 р. ім'ям Дніпрової  Чайки було названо Херсонську обласну дитячу бібліотеку.

 

  Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути