chrome firefox opera safari iexplorer

Етнографічно-меморіальний музей Володимира Гнатюка

  • с. Велеснів, Монастириський район
    Тернопільська обл., 48351
  • (03555) 2-70-21
Про музей:

Володи́мир Миха́йлович Гнатю́к (народився в с. Велеснів 1871) — український етнограф, фольклорист, мовознавець, літературознавець, мистецтвознавець, перекладач та громадський діяч, член-кореспондент Петербурзької АН (1902), академік АН України (1924), член Чеського наукового товариства (1905), Празької та Віденської Академії наук.

Музей Володимира Гнатюка — обласний комунальний етнографічно-меморі­альний музей, заснований з ініціативи і за участі О. Черемшинського, який є директором музею від дня його відкриття 31 травня 1969 року.

Для музею 1964—1967 рр. споруджено окремий будинок. У зібранні мате­ріалів та експонатів брали участь наукові працівники Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

У фондах — понад 7 тис. експонатів. Спочатку музей діяв у 5, від 1976 року — у 8 кімнатах.

  • В експозиції 1-4-ї кімнат — матеріали про життя і наукову діяльність Володимира Гнатюка. Є його речі, світлини, альбоми, книги з автографами вче­ного, предмети, що він зібрав під час експедиції.
  • 5-а кімната — «Вшанування пам'яті В. Гнатюка».
  • 6-а — меморіальна «Вітальня сім'ї В. Гнатюка».
  • 7-а кімната — меморіальна «Робочий кабінет В. Гнатюка». Тут є особисті речі вченого та членів його сім'ї, рукописи і листи В. Гнатюка, рукописні фольк­лорні збірки О. Бодянського, Ф. Главачека, С. Грабовського, 3. Доленги-Ходаковського, І. Франка з архіву В. Гнатюка, спогади про нього І. Крип'якевича, видання праць вченого, книги з його бібліотеки, альбоми  тощо.
  • 8-а кімната — фондова та виставкова. Тут розміщені основні фонди музею та наукова бібліотека, постійні виставки «Сива давнина Велеснева», «Велеснів крізь віки» й організовуються тимчасові тематичні виставки.

Перед входом у музей — погруддя В. Гнатюка (1971, скульптура Л. Біганич, архітектор В. Блюсюк).

 

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути