chrome firefox opera safari iexplorer

2 лютого: це цікаво знати

01 лютого 2011 о 23:27

Бери вершину — і матимеш середину
Григорій Сковорода

2 лютого за григоріанським календарем 33 день року. До кінця року залишається 332 дні.

За церковним календарем 2 лютого вшановують преподобних Єфимія Великого, Єфимія схимника Печерського, Лаврентія затворника Печерського, Єфимія Сянжемського. Мучениць Інну, Пінну, Римму, Вассу, Євсевію, Євтихію і Василіду.

У дохристиянські часи 2 лютого наші пращури відзначали Громницю або Стрітення. Вважалося, що цього дня зима зустрічається з весною. А тому предки молилися до Ярила та виконували пісні – замовляння на тепло. А також цього дня підмічали: «Якщо 2 лютого хуртовина, то протримається вона ще тиждень, а похмурість означатиме пізні сніги.

Іменинниками 2 лютого є:
Овсій, Юхим, Євтихій, Інна, Римма, Захар, Мирослав

2 лютого народились:
1845 – Іван Пулюй, український фізик і електротехнік;
1863 — Тимофій Бордуляк, український письменник;
1901 — Валеріан Підмогильний, український письменник, перекладач (загинув у сталінських таборах);
1939 — Віталій Філіпенко, народний артист України, композитор.

2 лютого святкують:
ООН: Всесвітній день водно-болотяних угідь

Чи знаєте ви, що:
Один з перших варіантів підводного човна побудували козаки. Збереглися свідчення самовидців, які описували його так: воно мало два днища, між якими клався баласт для занурення у воду. А в висунуту над поверхнею моря трубу — прообраз майбутнього перископа — стерновий вів спостереження, пильнував, чи не з'явиться турецька галера.

Рухався човен за допомогою весел, умонтованих у його борти так уміло, що в нього не протікала вода. При наближенні до ворога баласт викидався, човен несподівано зринав на поверхню, і козаки з'являлися ніби з самісінького дна моря. Потім серед турків ходили легенди про шайтанів у шароварах, які з'являлися з дна моря.

Аліна Астахова, для «Рідної країни»

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...