chrome firefox opera safari iexplorer

1 лютого: це цікаво знати

31 січня 2011 о 23:52

Ти лиш храм збудуй, а люди в нього прийдуть.
Ліна Костенко

1 лютого за григоріанським календарем 32 день року. До кінця року залишається 333 дні.

За церковним календарем 1 лютого преподобних Макарія Великого, Макарія — постника Печерського, Макарія – диякона Печерського, Макарія Римлянина Новгородського, святителя Марка, мученицю Євфрасинію та преподобного Макарія Олександрійського.

У народі 1 лютого про день Макара говорили: «Який Макар, такий і товар», тобто, «Якщо на Макара погода ясна, то і весна буде красна», себто рання й тепла.

Почався відлік останнього місяця зими, про який у народному прислів'ї мудро підмітили: «Лютневий сніг весною пахне!» До прийняття християнства останній місяць зими завершував у нас річний цикл. Новий рік наші предки відзначали у перші дні весни. Це ж стосувалося й давніх римлян, тому у них назва третього місяця зими у перекладі означала «очищення» (фебруаріс).

На Україні ж офіційно закріпилася назва «лютий». Адже цей місяць є порою вітрів, морозів, снігів та відлиг.

Іменинниками 1 лютого є:
Федір, Макар, Сава, Антон, Арсен, Єфросинія

1 лютого народились:
1828 — Петро Кішка, матрос, герой Кримської війни, легендарний розвідник;
1842 — Володимир Орловський, український живописець і педагог;
1895 – Андрій Ковалівський, український історик та етнограф;
1897, Євген Маланюк, український поет, літературознавець.

Події 1 лютого:
1664 — армія короля Яна II Казимира була змушена зняти облогу з Глухова. Ця подія стала початком важкого відступу польсько-литовської армії. Великий похід короля провалився. Річ Посполита втратила Лівобережну Україну.
1994 — Вступили в силу Шенгенські угоди, підписані країнами ЄС, що передбачають введення повної свободи переміщення громадян між державами-учасниками Європейського союзу.

Чи знаєте ви, що:
Запорожці славилися веселістю й охотою до жартів. Особливо любили вони вигадувати прізвища товаришам. Того, що спалив з необережності курінь, звали Палієм; того, що розкладав вогонь над водою, називали Паливодою; такому, що варив кашу, давали ім'я Кашки або Кашовара. Так само пішли прізвища Горбач, Малюта, Черепаха, Гнида, Качало, Корж...

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна»

18 вересня

Інші дати
Народилася Алла Горська
(1929, м. Ялта - 1970) - українська художниця та громадський діяч. Автор картин "Автопортрет з сином", "Портрет батька", "Абетка", "Біля річки", "Портрет В. Симоненка".
Ми топчемо і ворогів, і друзів, О бідні йорики, всі на один копил. На цвинтарі розстріляних ілюзій Уже немає місця для могил... (В. Симоненко)
Розгорнути