chrome firefox opera safari iexplorer

28 лютого: це цікаво знати

28 лютого 2020 о 00:03

Живемо в дуже густому розчині хамства, скоро випадемо в кристал.
Ліна Костенко

У народі 28 лютого вшановують пам’ять святого Онисима, якого також називали Онисим-вівчар, так як саме в останні дні лютого належало здійснювати обряди, що обіцяють хороший приплід овець. Також Онисима вважають покровителем пастухів.

Спостерігали: якщо у цей день добре танув сніг, то сінокіс обіцяв бути хорошим. У давнину говорили, що 28 лютого зима з весною починають боротьбу: «Кому йти вперед, а кому назад повертатись». Ще говорили: «Як у лютому гукнеться, так восени відгукнеться» – по погоді цього дня могли судити про погоду наступної осені.

Вважається, що у цей день не можна будувати плани на майбутнє – задумане не збудеться. А от ворожіння в цей день вважаються одними з найдостовірніших.

За церковним календарем 28 лютого вшановують апостола від 70-ох Онисима; преподобного Пафнутія, затворника Києво-Печерського; преподобного Пафнутія і дочки його Єфросинії; преподобного Євсевія, пустельника Сирійського.

Іменинники 28 лютого:
Онисим, Овсій, Єфросинія, Опанас, Пафнутій.

28 лютого народились:

1826 – Памфіл Юркевич – український філософ і педагог. Автор «філософії серця» – вчення про людину як вільну, індивідуальну, конкретну й відповідальну істоту.
«…Розум править, кермує, панує, але серце породжує. Із глибини духа породжується любов». (Памфіл Юркевич)

1887 – Сергій Борткевич – український композитор, піаніст та педагог.

1938 – Степан Турчак – український диригент. Перший постановник творів українських композиторів, зокрема опер «Мамаї» і «Ярослав Мудрий», балетів «Камінний господар» і «Ольга».

28 лютого відзначають:

  • Всесвітній день рідкісних захворювань.
  • День працівників патрульно-постової служби України.

Події 28 лютого:

1654 – польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій.

1732 – у Петербурзі відкрився Кадетський корпус – перший у Росії військовий (сухопутний) навчальний заклад. Учні Кадетського корпусу, носили військову форму і проходили стройове навчання. Кілька козацьких Кадетських корпусів утримувались на кошти, видані із військових капіталів; вони були доступні для дітей всіх козаків, але першість при зарахуванні надавалась дітям офіцерів, чиновників і дворян.

1720 – за указом Петра I були засновані державні колегії для упорядкування діловодства в усіх закладах Росії.

1921 – у Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами «Ради без комуністів», «Влада радам, а не комуністам». Викликане невдоволенням більшовицькою політикою «воєнного комунізму», повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

1940 – радянський льотчик-випробувач Володимир Федоров здійснив перший у світі політ на ракетопланері з рідинно-реактивним двигуном.

Чи знаєте ви, що:

Скільки гетьманів було в Україні?

Україною понад двісті років правили 66 гетьманів: перший був Дмитро Вишневецький, оспіваний у думах як Байда, останній – Кирило Розумовський. Одні булавою освячували визвольні змагання народу, для інших блиск гетьманських клейнодів вгамовував спрагу честолюбства і власних корисних інтересів.

«Рідна країна»

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути