chrome firefox opera safari iexplorer

Кіносценарій Миколайчука знайшов друге життя — на театральній сцені

17 червня 2011 о 13:49

Практично весь червень в Україні згадують Івана Миколайчука — видатного українського актора і кінорежисера. Йому виповнилося б 70 років. До цієї дати приурочив свій візит до Києва львівський театр імені Марії Заньковецької — з виставою «Небилиці про Івана», який створено за мотивами кіносценарію І.Миколайчука.

Сценарій «... про Івана» І.Миколайчук створив ще у 1983 році, а вже в наступному планував розпочати зйомки. У центрі сюжету — український «супергерой» Іван, який подорожує по світу, чим може допомагає людям, як Ісус допомагає сліпим прозріти, а невтішним — зрадіти. В одній особі цей Іван — і філософ, і пророк, і навіть авантюрист.

Сам І.Миколайчук не встиг зняти фільм за власним сценарієм: спочатку були чиновницькі перепони, а потім — і перехід у світ інший самого Івана Васильовича. Тільки у 1989-му (після смерті І.Миколайчука) «Небилиці про Івана» зняв режисер Борис Савченко.

А сьогодні, 17 червня, вперше на сцені київського театру імені Івана Франка львівський театр імені Заньковецької представляє «театрального Миколайчука». Режисер-постановник — Вадим Сікорський, у головній ролі — Юрій Хвостенко. Вистава заньківчан — барвиста, музична. Яскраві костюми, народні пісні.

Як розповів ZN.UA директор театру імені Заньковецької Іван Мацяк, це «один з найбільш чудових спектаклів у репертуарі театру».

«Прем'єра відбулася відносно нещодавно — у жовтні 2010-го. Але «Небилиці» вже встигли побувати на кількох театральних фестивалях і навіть отримати там заохочення, — розповідає І.Мацяк. — Зокрема, на Тернопільському фестивалі вистава отримала Гран-прі. Публіка завжди дуже жваво відгукується на цю постановку ... На прем'єрі у нас була і вдова Івана Васильовича — Марічка Миколайчук. І під час перегляду вона не приховувала сліз радості від того, що кіносценарій знайшов уже і театральне життя, а також не приховувала сліз гіркоти — що цю постановку не зможе побачити сам Іван».

У цей час на батьківщині кінорежисера — на Буковині — планують встановити пам'ятник І.Миколайчуку (у Чернівцях), а також створити кіно-мистецький центр його імені. Відомий фотохудожник і товариш І.Миколайчука — Михайло Михалатюк — представив у внутрішньому дворику Чернівецької ратуші «галерею під відкритим небом» — це виставка його фоторобіт «Іван Миколайчук — в об'єктиві товариша»: унікальна добірка фотографій, зроблених у період з 1981 по 1986 рік.

24 жовтня

Інші дати
24 жовтня святкують:
  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.
Розгорнути
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути