Такий висновок зробили фахівці інституту «Укрзахідпроектреконструкція», пише «Україна комунальна».
Директор музею-заповідника розповідає, що наприкінці дев’яностих башту реставрували. Але не фахівці-реставратори, а комунальники. В цьому українські науковці й їхні колеги з Польщі бачать причину руйнувань.
«Були допущені люди, які не є фахівцями в галузі реставрації. Люди виграли тендер, це фірми, які вчора ще займались ремонтом під’їздів, а сьогодні займаються пам’ятками архітектури», – розповів Віктор Травінський, директор Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника.
Гендиректор Національного історико-архітектурного заповідника «Камянець» вважає: в обвалі стіни винні й столичні проектанти. За авторським задумом башта не мала даху, а водовідведення було спроектовано з порушенням технологічного процесу. Відтак дощова вода впродовж трьох років, йшла в стіну. Через надмірне зволоження вона зсунулась і потягнула за собою верхню, вже відреставровану.
Крім того, Валентина Лобова – реставратор майже з тридцятирічнем стажем переконана, що причина обвалу стіни башти не лише у водовідведенні. За перспективним планом реконструкції фортеці, на цій башті мало бути дерев’яне перекриття, а не залізобетонне. Це грубе порушення, яке допустили проектанти.