chrome firefox opera safari iexplorer

Половина українських школярів взагалі не читають книг

04 січня 2012 о 12:15

Соціологи констатують: країна в цілому претендує на лідерство серед малочитаючих в Європі. Молодь, здебільшого, якщо і читає, то виключно літературу за шкільною програмою.

А от популярні колись серед підлітків пригоди і фантастика сьогодні не затребувані.

“Сьогодні проведення часу сучасної молодої людини зміщується у віртуальний світ — у бік Інтернету, в сторону соціальних мереж, у бік комп’ютерних ігор. Що стосується книги, сьогодні рівень, скажімо там, захопленості молоді читанням помітно нижчий, ніж, наприклад, в 70-х, коли підліток у середньому читав 40 книг на рік. Сьогодні підліток читає в середньому 9 книг на рік”, — констатує експерт Інституту Горшеніна Наталія Клаунінг.

За даними соціологів, найпопулярніше дозвілля сучасних школярів — зустрічі із друзями, комп'ютерні ігри та Інтернет, і домашні справи. І лише на четвертому місці — читання.

“Це неправда. Зараз от у мене в класі, в мене є добрі друзі, подруги, які читають. Ми читаємо, наприклад, інколи одну книжку і обговорюємо її потім на перервах. Я вважаю, що це неправда”, — сказала учениця 8 класу Марія Костич.

“Я люблю читати пригодницькі книжки. Наприклад, про археологічні розкопки. І в мене багато друзів просили книжки на цю тему”, — каже учениця 10 класу Анна Добровольська.

Культуру читання втрачено в 90-х роках, констатують фахівці, коли люди змушені були виживати в скрутні економічні часи. Тому бібліотеки нині заповнюються лише під час сесій та іспитів.

“Час мине. Це теж все минеться, бо є цінності, які завжди, Ви знаєте, коли казали, що от з'явилось телебачення, то не буде театру. Воно є — театр дуже добре працює. Тобто, все повинно бути: і технології з Інтернетом — воно обов'язкове, і книга — вона є, і читання буде обов'язково”, — вважає директор «Державної бібліотеки України для юнацтва» Георгій Саприкін.

Непростий час нині переживають і книговидавці. Обсяг книговидавництва падає катастрофічно. Лише за минулий рік, за даними Книжкової палати України, він впав вдвічі, порівняно з 2009-м.

Відповідно, й книжки у книгарнях дорожчають. Причина — відсутність державної програми, твердять спеціалісти.

“Видавці змушені винаймати приміщення, змушені платити величезні гроші за торгівельні площі і так далі, і так далі, і так далі. Все це накладається і все це є результатом відсутності розуміння стратегічної ролі книги в суспільстві, відсутності розуміння стратегії розвитку держави”, — каже президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

За рейтингом ЮНЕСКО, Україна сьогодні не входять до топ-десятки читаючих країн, як було за радянських часів з СРСР. Статистика свідчить, літературою найбільше цікавляться британці — понад 70%, трохи менше німці та французи, 30% росіян і менше 30% — українці.

2 лютого

Інші дати
Народився Євген Гребінка
(1812, с. Убіжище, тепер с. Мар'янівка Полтавської обл. – 1848) - письменника, педагога, видавця, автора збірки байок "Малороссийские приказки", комедії "Не в свои сани не садись", роману "Чайковський", низки оповідань, багатьох пісень та романсів (зокрема "Українська мелодія", "Очи черные"). Брав активну участь в організації викупу Т. Шевченка з кріпацтва, допомагав у виданні "Кобразя". Видав альманах "Ластівка".
«Давно хтось сказав, що українською мовою можна писати лише саме кумедне, смішне... Досить прочитати історію Малоросії, придивитися до характерів її героїв, прислухатися до її пісень, де ремство душі виливається в таких жалібних звуках, як пісня степової чайки, як стогін матері над могилою сина, і ви думаєте: невже народ з таким залізним характером, з такими глибокими почуттями може лише сміятися?» (Є.Гребінка)
Розгорнути
Народився Іван Пулюй
(1845, с. Гриймалів Тернопільська область – 1918) – видатний український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор праць з катодного випромінювання та катодних Х-променів, які відкрив за 3 роки до Рентгена. Першим у світі зробив «рентгенівський» знімок скелета.
Розгорнути
Народився Валер'ян Підмогильний
(1901—1937) — український письменник і перекладач. Автор роману «Місто».
«Найгірша помилка — уважати неминуче за доцільне». (Валер»ян Підмогильний)
Розгорнути
Народився Василь Литвиненко
(1899, м. Саратов, Росія - 1966) - український балетмейстр і співак. Постановник  першого українського балету ("Пан Каньовський").
Розгорнути
Юхима зимового
Лютневі прикмети - хурделиці та замети
Розгорнути

Новини Дивитися всі