chrome firefox opera safari iexplorer

Ужгород опинився на другому місці в Україні за забрудненістю повітря

29 лютого 2012 о 11:17

Уперше за багато років спостережень Ужгород вийшов на друге місце за забрудненістю повітря по всій Україні. За словами фахівців, головним негативним чинником є транспорт. Причина такого становища ще й у географічному розташуванні міста та його кліматичних особливостях.

На першому місці Маріуполь. На другому – Ужгород. Те, що невелике місто в центрі екологічно чистого Закарпаття посіло таку сходинку в негативному рейтингу – шокує багатьох. Фахівці кажуть, що дивуватися нема чого – до цього призвела сукупність різних причин. За словами Президента громадського об’єднання «Екосфера» Оксани Станкевич, насамперед, проблеми із чистотою повітря Ужгорода пов’язані із самим його географічним розташуванням:

«Ми знаходимося в котловані, в якому повітряні маси переміщаються, але не видуваються. Всі викиди зависають над містом таким собі смогом. Понад 60% днів у році тут повний штиль, і з цим нічого не поробиш», – констатує Оксана Станкевич.

Інша причина – величезна кількість транспорту. Нині на 120-тисячне місто зареєстровано понад 40 тисяч транспортних засобів, тобто фактично кожен третій ужгородець має «залізного коня». Ще через Ужгород до кордону зі Словаччиною рухається багато транзитного транспорту. Інша причина – через кризу чимало автівок перейшло з бензину чи дизпалива на використання газу, а викиди від останнього дуже небезпечні. До того ж, як вважає начальник Ужгородського відділу ДАІ Олексій Співак, могло позначитися на чистоті повітря й скасування техоглядів:

«Раніше на старих автомобілях під час техогляду ми хоч могли змусити власників поміняти глушник, несправний каталізатор тощо. А зараз – впливу ніякого», – стверджує головний ужгородський даішник.

Гірше, ніж в Ужгороді, ситуація лише у Маріуполі

Усі ці чинники й призвели до того, що нині Ужгород – серед лідерів у негативному екологічному рейтингу. Голова Закарпатської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги Василь Лобко повідомив, що дослідження повітря в Ужгороді проводять 4 рази на день. Аналогічні заміри роблять ще в 53 українських містах. Нині гірша за центр Закарпаття ситуація тільки у Маріуполі (Донецька область). Навіть промислові Запоріжжя, Макіївка, Донецьк мають кращі позиції.

«Рівень середньодобових гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин у нас якось влітку перевищив норму в 11 разів, а в 5-9 разів – мало не пересічне явище», – зауважує Василь Лобко.

Екологи звертаються до влади Ужгорода з проханням вплинути на ситуацію. Просять, бодай частіше мити вулиці, це вже дало б результат. Поки що всі прохання безрезультатні. А тим часом медики наголошують –  в Ужгороді перше місце серед злоякісних новоутворень посідає рак верхніх дихальних шляхів.

Розділи: Довкілля

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути