chrome firefox opera safari iexplorer

12 березня: цей день в історії

12 березня 2012 о 00:03

«Суспільство тим сильніше, чим воно більш свідоме, чим більше у ньому місця свідомій роботі…»
Володимир Вернадський

12 березня у дохристиянські часи наші предки вшановували Бога богів Ярила – Сонце. Цього дня водили хороводи, виконували веснянки. Молилися Ярилу і співали йому величання.

Після прийняття християнства 12 березня у народі почали вшановувати Прокопія-сповідника, який отримав назву Прокопія – дорогоруйнівника. Малося на увазі, що саме з цього дня починає танути сніг. Також підмічали, якщо з’явилися підсніжники, то пора орати землю. Якщо у цей день бував дощ, то очікували і мокрого літа. А якщо дув південний вітер, і на вулиці була капель, то літо обіцяло бути теплим.

За церковним календарем 12 березня вшановують преподобного Покопія Декаполита, преподобного Тита Печерського, преподобного Фалалея.

Іменинниками 12 березня є:
Прокіп, Тит, Степан, Макар, Яків.

12 березня народились:

1863 — Володимир Вернадський, український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології. Один із засновників і перший президент Української Академії наук, засновник першої наукової бібліотеки в Україні.
«Я вірю у велике майбуття і України, й Української академії наук.» (Володимир Вернадський)

Події 12 березня:

1633 — Польський король Владислав IV затвердив Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким.

1913 — Канберра стає столицею Австралії.

1917 — У Петербурзі відбулася 20-тисячна українська маніфестація під національними прапорами.

1922 — Чеченія оголосила незалежність від Росії.

1928 — Під час пленуму ЦК КП(б)У Лазар Каганович оголосив наркома освіти Юрія Шумського лідером українського буржуазного націоналізму.

1934 — В Естонії відбувся державний переворот. Було накладено заборону на всі політичні партії, диктатором став Костянтин Пятс.

1940 — Закінчилася радянсько-фінська війна. СРСР не вдалося зробити Фінляндію радянською республікою.

1947 — «Доктрина Трумена». Президент США Гаррі Трумен висунув зовнішньополітичну програму, згідно з якою Америка готова надавати допомогу усім «вільним народам» проти загрози комунізму; Туреччина та Греція отримували термінову допомогу.

1968 — Маврикій отримав незалежність.

1999 — Чехія, Польща та Угорщина вступили до НАТО.

2000 — Папа Римський Іван Павло ІІ привселюдно вибачився за гріхи Католицької церкви перед людством.

2004 — Указом голови Держкомспорту Росії В. Фетисова кіберспорт (комп’ютерні ігри) у Росії та вперше у світі став офіційним видом спорту.

Це цікаво:

В історії науки важко знайти вченого, який зробив би так багато для людства, як Володимир Вернадський.

Він був «хрещеним батьком» багатьох видатних вчених сучасності, створив десятки нових науково-дослідних інститутів, музеїв, наукових шкіл. Завдяки його проникливості і могутньому інтелекту сформульовано нові погляди на природу, він розробив учення про біосферу, створив концепцію ноосфери як важливої фази її еволюції.

Геніальні ідеї Вернадського — про геологічну вічність життя, про планетарну роль людини і людства, про розширення наукової свідомості у світі — вражаюче сучасні, точні, з великим пророчим потенціалом.

Праці вченого мають неоціненне світоглядне значення, оскільки спонукають нас заглиблюватись у проблему місця та ролі людини у природі й суспільстві, замислитись над одвічним питанням: хто ми є і чого хочемо досягти для себе та своїх дітей?

Він — один із геніальних мислителів людства, які, за словами Льва Толстого, «здатні бачити через голови інших людей і століть» та вести їх за собою.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

6 червня

Інші дати
Вознесіння Господнє (у християн східного обряду)
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов'язане із святом Воскресіння Ісуса Христа. Відзначається воно на сороковий день після Великодня.
Розгорнути
Євген Вульф
1885 – український та російський учений-ботанік, біогеограф, флорист. Автор гербарію кримської флори, організатор Ботанічного музею, склав першу ботаніко-географічну карту цього регіону
Розгорнути
Народився Михайло Микиша
(1885, м.Миргород, Полтавська область - 1971) – український оперний та камерний співак, педагог.
 
Розгорнути
Народився Осип Дерибас (Дон Хосе де Рибас)
(1749, м. Неаполь, Італія  - 1800) – російський адмірал іспанського походження, засновник одеського порту та м. Одеси.
 
Розгорнути
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини)
Колії́вщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Сини мої, гайдамаки! Свiт широкий, воля, - Iдiть, сини, погуляйте, Пошукайте долi. Сини мої невеликi, Нерозумнi дiти, Хто вас щиро без матерi Привiтає в свiтi? Сини мої! орли мої! Летiть в Україну, - Хоч i лихо зустрiнеться, Так не на чужинi. (Тарас Шевченко)
Розгорнути