chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні вперше видали однотомний академічний тлумачний «Словник української мови»

10 листопада 2012 о 09:31

До Дня української писемності та мови у Києві відбулася унікальна подія — у Національній парламентській бібліотеці презентували однотомний академічний тлумачний «Словник української мови», який є першим однотомним академічним тлумачним словником, виданим у незалежній Україні.

Про це пише газета «Голос України».

Його попередник — одинадцятитомний тлумачний словник — з’явився ще за радянських часів і вже не відповідає сучасним вимогам. Наприклад, у радянському виданні ви не дізнаєтеся, що таке летовище, світлина чи гвинтокрил.

Ці слова, які сьогодні можна почути у телепрограмах, прочитати у газетах, повернулися у мову з 30-х років. А ось пояснення від лексикографів, що ж це таке, довелося чекати довго. У новому словнику це зроблено уперше.

Прискіпливі шанувальники української мови можуть зауважити, що словників з новомодними словечками у нас хоч греблю гати. Це справді так. Проте щойно виданий словник є першим академічним. Над цим виданням роками працювали науковці, використовуючи багатомільйонну лексичну картотеку Інституту української мови НАН України. Його затвердила група найавторитетніших у країні мовознавців. Тож обрана для словника лексика відтепер є літературною.

З особливою гордістю один з укладачів видання Василь Німчук заявив: «Я радий, що цей словник укладений, а не украдений». Таким чином він натякнув на ганебну практику, коли заради наживи деякі видавництва «позичають» вже існуючі словники, щось до них додають і продають, як власні.

Водночас є у словника й недоліки. Передусім — це мізерний наклад в одну тисячу примірників. В Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек, 20 тисяч загальноосвітніх закладів й півтисячі ВНЗ. Залишається лише уявити, скільки з них зможуть отримати це видання.

Фото golos.com.ua

Павло Мовчан (на знімку) пообіцяв, що «Просвіта», яка видала словник, наступного кварталу надрукує ще один наклад, а у планах — до Різдва зробити його електронний варіант. Проте, схоже, що коштів у товариства на ці проекти ще немає.

28 квітня

Інші дати
Народився Микола Івасюк
(1865, с.Заставна Чернівецька область - 1937) – український художник. Автор картин «В'їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Богдан Хмельницький під Зборовом», «Битва під Хотином», «Іван Богун у бою під Берестечком».
Ах, не смійтеся ви наді мною, - Не для вас я Вкраїну люблю ! Не для вас виливаю ці сльози з журбою, Що ніхто їх не бачить нічною добою, Коли довго від думок не сплю. Хіба можете ви зрозуміти, Як її я кохаю, люблю ? Та коли б не вона, то для чого б і жити ? Але що… що вам, бідним, про це говорити… Чи ви любите матір свою ? (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Георгій Вороний
(1868, с. Журавка Чернігівська область – 1908) – російський математик українського походження. На його честь названі діаграми Вороного, що застосовуються у інформатиці.
Розгорнути