chrome firefox opera safari iexplorer

Встановлено точне місцезнаходження першої української церкви в Івано-Франківську

16 грудня 2012 о 10:14

Перша українська церква в Станіславові (так при заснуванні називався Івано-Франківськ) знаходилася на місці теперішньої синагоги. Такий висновок оприлюднили науковці, повідомляє Радіо Свобода.

Як повідомила археолог Марія Вуянко, це підтверджує розшифрований з церковнослов’янської мови надпис на знайденій у травні цього року кам’яній плиті XVII століття.

Цю кам’яну брилу було виявлено під час ремонтних робіт у вівтарній стіні Архікатедрального собору Святого Воскресіння. На ній викарбувана інформація про першу українську церкву середмістя Станіславова, а також про її жертводавців. Раніше серед істориків і археологів не було одностайної думки щодо місця знаходження цієї церкви і її назви.

Наріжний камінь було знайдено двічі: під час закладання синагоги у 1895 році і у 2012-му. Саме під час закладання фундаменту єврейського храму 117 років тому віднайдено наріжний камінь, у 1907 році його було вмуровано в престол кафедрального собору. Науковці вважають, що перша українська церква у Станіславові у XVII столітті була єдиною на Галичині п’ятикупольною церквою, яка могла вмістити до 500 людей одночасно.

За два дні до знахідки наріжного каменю в центрі Івано-Франківська було освячено пам’ятний знак першій українській церкві в Станіславові під час урочистостей з нагоди 350-літнього ювілею надання Івано-Франківську Магдебурзького права.

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути