chrome firefox opera safari iexplorer

Міносвіти пропонує вивчати історію Донеччини на прикладах ворожнечі «шахтарів» і «хохлів»

17 квітня 2013 о 17:06

У схваленому Міністерством освіти посібнику для учнів 9 класу «Історія рідного краю (Донеччина з кінця ХVIII до кінця ХIX століття)» історію Донецької області пропонують вивчати на прикладах протистояння в регіоні «шахтарів» і «хохлів».

Про це у своєму фейсбуці написав голова Донецького обласного товариства імені Олекси Тихого Євген Шаповалов.

«У „підручнику“ все подано так, начебто й не було на Донеччині нас, українців, — зазначає Шаповалов. — Всі свідчення, дописи, оповідання, уривки з праць, спогадів — все російською мовою».

Зокрема, у підручнику наводиться нарис «Невінчана губернія» з такими от фразами:

"Перед місцевою дівчиною стоять на вибір двоє: з одного боку — свій брат хохол, неповороткий мужик, з іншого — розв'язний, веселий шахтар: із ним жити — працювати не потрібно, одягатися будеш, як бариня, щодня можна чай пити. Шахтар, хоч йому і їстинічого, а двічі на день чай п'є неодмінно ".

«В серцях батьків, чоловіків і братів росте глуха, важка ненависть до пришельців-шахтарів. І ненависть ця не лишається без прояву: хохли уміють жорстоко мститися».

«Взагалі ворожнеча між шахтарями та місцевими хохлами украй жорстока, шахтарі при кожній зручній нагоді лупцюють хохлів, хохли — шахтарів. Це два ворогуючі табори, які не знаю між собою перемир'я».

«d24f01a-3Невенчанная губерния» — назва роману уродженця Донбасу, київського журналіста 1960-90-х років Станіслава Калінічева. Але в цьому творі нема опублікованого вище уривку.

Автори посібника пропонують школярам відповісти на ряд питань, серед яких останнім є таке: «У чому були побутові підвалини ворожнечі між мужиками-хохлами та заробітчанами-шахтарями?»

За словами Шаповалова, у книзі немає свідчень про ті часи авторства українських письменників чи публіцистів родом із регіону — Спиридона Черкасенка, Олекси Тихого, Івана Дзюби, Володимира Сосюри.

Посібник схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з історії науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Haвчальний посібник було представлено на засіданні Юзівського ділового клубу, яке проходило в одному з пивних ресторанів Донецька, повідомляє Donbass Info.

Книга видана накладом 2000 примірників за особисті кошти донецьких бізнесменів.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути