chrome firefox opera safari iexplorer

Секрети успішної фотозйомки людей

16 січня 2014 о 12:34

18

Чимало з нас любить фотографувати – хтось на напівпрофесійні фотокамери, хтось на iPhone. Але ми завжди дивуємось, коли бачимо круті кадри з людьми: як це було зроблено? Про секрети успішної фотозйомки людей – іноді навіть без їхньої згоди – розповідає Ілля Варламов, відомий російський блогер. 

varlamov

Ілля Варламов

блогер, фотограф

Основна проблема, з якою стикаються мандрівники – це коли об’єкт зйомки починає позувати, дивитися в камеру, показувати пальці, і т.д. Вам хочеться зняти, як величезний негр з мачете вирубує собі шлях джунглями, а він, помітивши камеру, нерозумно посміхається і показує вам якісь знаки пальцями. Фотограф повинен бути непомітним, він повинен фіксувати справжнє життя. Але в мандрівках фотограф – завжди чужорідне тіло, яке не просто виділяється з натовпу, а привертає до себе масу непотрібної уваги, а тут ще й камера в руках.

1. Фотографуйте одразу

00s

Золотий час – перші секунди, поки об’єкт зйомки не бачить камеру. Йдете по вулиці, бачите цікавий сюжет – піднімайте камеру і відразу знімайте. Ніяких підготовок, прицілювання і пошуку кадру. Ваші дії повинні бути блискавичні, як хороший охоронець за долю секунди виймає пістолет і стріляє в злочинця. Я так роблю майже завжди. Це основна причина, чому я не можу перейти на мильницю. Всі мильниці жахливо тупі: поки вона ввімкнеться, поки завантажиться, поки сфокусується. Хороша дзеркальна камера завжди готова до зйомки, і це головна її перевага.

2. Фотографуйте не одразу

00s-6

Якщо з якихось причин зробити фото одразу не можна, потрібно чекати. Чекати, поки об’єкт зйомки перестане звертати на вашу камеру увагу. Це може трапитись через хвилину, а може і через годину. Важливо, щоб людина, яку ви хочете зняти, припинила звертати на вас увагу і зайнялась своєю звичною справою. Стати непомітним – складне завдання. Можливо, доведеться зробити з десяток кадрів, поки об’єкт зйомки вдосталь накривляється.

3. Фотографуйте постійно

Є ще один прийом для вуличної фотографії. Йти і постійно знімати. Уявіть, що камера – ваші окуляри. Йдете по вулиці, а око постійно дивиться крізь об’єктив. Люди не будуть звертати на вас увагу.

4. Фотографуйте непомітно

Є маса способів знімати непомітно. Давайте розглянемо деякі з них :

  • Зйомка «з руки». Камера висить у вас на шиї. Ви або непомітно натискаєте на спуск , або на камері встановлений таймер інтервальної зйомки. Можна акуратно пропустити під одягом тросик дистанційного керування або підключити радіопульт і натискати на спуск з кишені. Я так знімав Квартал червоних ліхтарів в Амстердамі
  • Як варіант, можна знімати відео і звідти вирізати стоп-кадри. Сучасні камери знімають відео з високим розширенням, тому можна ставити камеру на зйомку відео, вішати її собі на шию і потім вибирати потрібні стоп-кадри.
  • Знімайте з укриття. Пам’ятаєте фільми про детективів? Як там знімають? Правильно – з автомобіля з тонованими вікнами. Беріть друга за кермо, сідайте на заднє сидіння і спокійно фотографуйте, ніхто вас не побачить. Приклад такого репортажу – Проститутки Брюсселя
  • Знімайте мимо. Робіть вигляд, що основний об’єкт вашої зйомки знаходиться за спиною реального об’єкта. Намагайтеся не помічати і не наводити камеру на справжній об’єкт зйомки. Можна навіть зробити вигляд, що реальний об’єкт зйомки вам «трохи заважає». Наприклад, вас може зацікавити смітник за спиною повії. Головне, щоб об’єктив був ширококутним, а потім відкадруєте.
  • Як варіант, можна зробити вигляд, що знімаєте вашого друга, який стане поряд з реальним об’єктом зйомки.

5. Можна вас сфотографувати?

00s-2

Майже 100% робочий метод. Берете камеру, піднімаєте її, підходите до потенційного об’єкту зйомки і кажете: «Можна вас сфотографувати?». У момент питання кілька разів натискаєте на спуск, якби показуючи, що ви хочете зараз знімати. Навіть якщо людина вам відмовить, свої кадри ви вже зробили.

6. Не розумійте.

00s-8

Ще один хороший метод – розмовляти з усіма російською (Ілля – росіянин, – прим. ред) мовою. Не намагайтеся зрозуміти об’єкт зйомки, а точніше, дати об’єкту зйомки зрозуміти, що ви його розумієте. Говоріть з усіма російською мовою. Як тільки об’єкт зйомки зрозуміє, що налагодити з вами контакт не виходить і ви його не розумієте, він швидко втратить до вас інтерес. У вас не проситимуть грошей, не будуть лаятися, не заборонятимуть знімати, ви ж все одно не розумієте. Особливо добре це діє з поліцією.

7. З дурня нема що взяти.

DSC_5715

У будь-якій ситуації вдавайте дурня. Пам’ятайте, «с дурака спроса нет». Будь-яку конфліктну ситуацію завжди можна залагодити здивованими очима і «Ой, а це військова база? А я не знав, я тут квіти збирав для коханої, вибачте, вибачте, йду, йду!»

8. Чи можуть побити за фотографію?

DSC_4415130429

Побити не можуть. Принаймні, я таких випадків не знаю. Не варто боятися знімати людей на вулиці. Максимум, що вам доведеться зробити – це видалити кадр і вибачитися. В крайньому випадку, якщо ви зняли агента ФБР на завданні, у вас відформатують флешку, перепишуть ваші документи і т.д. Зазвичай, якщо в країні не можна знімати поліцію, вас попередять разів 10.

9. Правило 3 хвилин

00s-1

Якщо ви опинилися в незнайомому і небезпечному місці, то пам’ятайте, перші 3 хвилини з вами нічого не станеться. Це золоте правило будь-якого фотографа. Навіть найзапеклішим негідникам потрібен час, щоб спланувати ваше пограбування. Навіть найбільш п’яні гопники повинні збагнути, що вас треба побити. Тому не зупиняйтеся на одному місці. Вийшли з машини, зняли, і їдьте далі. Не чекайте реакції на вашу появу.

10. Не озирайтесь

00s-3

Часто, коли ви йдете, то слідом можна почути: «Ей, ти, фотограф, ану йди сюди!» або «Ти навіщо мене зняв?». Тут багато хто припускається помилки. Ніколи не обертатися і не повертатися. Робіть вигляд, що не розумієте або не чуєте, що вам кричать. Якщо ви озирнетесь або почнете пояснювати причину зйомки, то ви вже програли. Ви повернетеся в ролі винуватої жертви, яку можна розвести на що завгодно. Якщо когось вже дуже зачепило, що ви його зняли, нехай сам вас наздоганяє. Досвід підказує, що робити це будуть одиниці. І в цьому випадку жертвою буде він, ви отримаєте психологічну перевагу і зможете послати незадоволену модель.

11. Не платіть гроші

Ніколи, ні за яких обставин не платіть гроші об’єктам зйомок. На жаль, багато мандрівників і туристів порушують це просте правило. Справа не в тому, що вам шкода долара або цукерочки для дитини. Платити можна і потрібно за роботу. Потрапити в кадр – не робота. У багатьох країнах туристи розбалували місцеве населення. Ви поїдете, а людина, якій ви дали долар, буде далі вимагати гроші у ваших колег. Хороший приклад – Марокко. Там взагалі ніхто не хоче безкоштовно в кадр потрапляти. Деякі села вже живуть здирництвом. Не псуйте людей.

12. Питати дозволу?

Складне питання. Я майже ніколи не питаю. Як ми вже з’ясували, бити вас за зйомку ніхто не буде. На запитання: «А можна я вас сфотографую ?» – швидше за все, ви отримаєте відповідь «ні». Людина, може, і не проти, щоб ви його сфотографували, але раз запитують, значить, це щось підступне, і треба заборонити. Уявіть, до вас на вулиці підійде людина і запитає дозвіл на зйомку. Що ви першим ділом подумаєте? «А навіщо йому це треба? А чому я? Та ну його нафіг». Якщо об’єкт зйомки і висловить вам свою згоду, то майже напевно він почне вам позувати, що повністю суперечить духу тревел-фотографії. Запитувати дозвіл потрібно тільки в тому випадку, якщо є реальна загроза неприємностей. Наприклад, ви хочете зняти військових чи поліцію і не впевнені, чи можна це робити.

13. Морально-етичні аспекти

Я впевнений, що можу в громадських місцях знімати все, що захочу. Особисте життя людини закінчується за межами дверей її квартири.

Тут потрібно розділяти поняття зйомки і публікації. Порушення прав людини на зображення починається тільки після публікації. Тому ще раз: знімати я можу все, що мені заманеться. А ось перед публікацією варто подумати. Я публікую далеко не всі свої кадри з різних причин. Я завжди з розумінням ставлюся до того, що людина не хоче, щоб її фотографували. Часто хлопець з дівчиною просить не знімати його: «Ну, ти ж розумієш». Завжди треба розуміти. У людини на вулиці може бути багато причин, через які вона не бажає потрапляти в кадр. Дівчина може бути погано нафарбована, хлопець може бути з коханкою, військовий може бути одягнений не за статутом. У кожному разі, це завжди залишається на совісті фотографа. Вирішуйте самі. Але будь-якій людині варто пам’ятати, що на вулиці починається ваше суспільне життя. Якщо ви вийшли засмагати на пляж голим, то не треба ображатися, що хтось вас сфоткає і викладе в інтернет. Саме тому я не бачу ніяких причин питати у об’єкту зйомки дозволу.

Хороших вам кадрів!

Бонус-1: У деяких країнах, наприклад в США, досить суворе законодавство в плані публікації фотографій незнайомих людей без дозволу. Якщо ви плануєте кадр потім продавати, відправляти на конкурси і тому подібне – то краще заручитися згодою моделі після зйомок.

Бонус-2: Якщо вас просять видалити кадр, стирайте і не сперечайтеся. Є купа методів відновити вилучені кадри. На деяких камерах, як на моєму Nikon D4, є функція після зйомки заховати кадр так, що він не буде видимий в перегляді. Деякі камери дублюють зняті кадри на запасну флешку. Загалом, заздалегідь подумайте про те, як будете зберігати відзнятий матеріал.

Бонус-3: Я знімаю майже завжди на об’єктив 24-70 мм.

Джерело: Inspired
Розділи: Новини культури

23 січня

Інші дати
Народився Богдан Ханенко
(1848, с.Лотоки Чернігівська область – 1917) – промисловець, колекціонер, меценат. Відіграв важливу роль у створенні Київського художньо-промислового та наукового музею.
Розгорнути

Новини Дивитися всі