У зв’язку з бойкотом товарів російського виробництва громадянами України деякі виробники з РФ почали звертатися з проханням присвоїти їх продукції український штрихкод.
Як повідомляє прес-служба Української Асоціації постачальників торговельних мереж, штриховим кодуванням займається міжнародна неприбуткова організація GS1 зі штаб-квартирою в Брюсселі, представлена в Україні Асоціацією «ДжиЕс 1 Україна», а в Росії — Асоціацією «ЮНИСКАН, ГС1 РУС». При цьому товару не обов'язково присвоюється код країни-виробника.
Так, за даними Української Асоціації постачальників торговельних мереж, у вітчизняних магазинах вже є товари з українським штрихкодом, однак на упаковці вказано, що вони вироблені в Росії.
Юрист асоціації Максим Барчишин розповів, що до теперішнього часу український штрихкод присвоювався, як правило, тільки китайським товарам, оскільки нанесений в Китаї штрихкод часто не відповідає міжнародним вимогам.
За його словами, згідно з правилами Асоціації GS1, відповідальною особою за отримання штрихкоду для товару є власник торгової марки (бренду), який володіє специфікаціями на продукт, незалежно від того, де і ким цей продукт був вироблений. Таким власником торгової марки може бути як виробник або постачальник, так і імпортер або оптовий продавець.
При цьому Барчишин підкреслив, що незалежно від штрихкоду на упаковці товару буде вказуватися, що він був вироблений, наприклад, в Росії. Він також прогнозує, що практика зміни штрихкоду не носитиме масового характеру, оскільки це вимагає часу і додаткових витрат.