chrome firefox opera safari iexplorer

Уродженка України стала лауреатом Нобелівської премії з літератури

08 жовтня 2015 о 16:50

У Стокгольмі розпочався так званий «Нобелівський тиждень», в рамках якого вручаються нагороди за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або вагомий внесок в культуру або розвиток суспільства.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури в 2015 році стала білоруська письменниця Світлана Алексієвич. «За її поліфонічний текст, який став пам'ятником страждання і хоробрості нашого часу». Слід зазначити, що Алексієвич народилася у Івано-Франківську, пише Gazeta.ua.

Білоруська письменниця вважалася головним фаворитом премії цього року.

67-річна Алексієвич відома своїми книгами «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва» і «Час секонд хенд».

Минулого року цю нагороду отримав французький письменник Патрік Модіано.

Ім'я майбутнього власника найпрестижнішої у світі нагороди трималося у секреті до останнього. Члени Нобелівського комітету з літератури при обговоренні кандидатур використовують не справжні прізвища поетів та письменників, а вигадані псевдоніми.

Кандидатів на здобуття премії мають право висувати члени Шведської академії та аналогічних закладів інших країн, професори літератури та лінгвістики, лауреати премії попередніх років та голови письменницьких організацій.

Щороку в жовтні академія розсилає 600-700 запрошень своїм колегам з різних країн, аби вони запропонували кандидатів на Нобелівську премію. Зробити це треба до 31 січня, аби Шведська академія протягом весни змогла визначити у цьому списку спочатку 20 найдостойніших письменників, а потім скоротити його до п'ятьох.

За літо члени академії ще раз мають познайомитися з творчістю номінантів, аби обговорити їхні кандидатури восени. Новий лауреат обирається голосуванням на засіданні за півтори години до його оприлюднення.

Весь список номінантів цього року буде розсекречений лише за 50 років, а документи можна буде переглянути в архіві Шведської академії у будівлі Стокгольмської біржі у Старому місті в 2064 році.

Розмір премії становить 10 мільйонів шведських крон (960 тисяч доларів).

24 жовтня

Інші дати
24 жовтня святкують:
  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.
Розгорнути
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути