chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні вшановуємо 80-ті роковини «розстріляного Відродження»

03 листопада 2017 о 09:53

3 листопада 1937 року було розстріляно, як зазначалося у «розстрільних списках», 134 «українських буржуазних націоналісти». Сталося це в урочищі Сандармох (Карелія, РФ), що у документах радянських спецслужб значилося як «обычное место расстрелов». За даними Українського інституту національної пам’яті, у цьому «звичайному місці» загалом стратили близько 7 тисяч людей 60 національностей і 9 релігійних конфесій. Серед них було майже 700 українців…

Втрати 3 листопада 1937 року стали особливо трагічними для України, адже лише за один день за вироками позасудових органів без слідства і суду був знищений тогочасний цвіт української нації – «вороги радянської влади», повні сили і духу молоді люди віком від 36 до 50 років, представники справжньої прогресивної інтелігенції.

Серед них – видатний режисер-реформатор, фундатор нового українського театру Лесь Курбас; Микола Зеров – поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури, лідер «неокласиків»; один із найталановитіших українських прозаїків Валер’ян Підмогильний; Микола Куліш – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор; Матвій Яворський – історик, науковець, академік Всеукраїнської академії наук; Володимир Чехівський – політичний і релігійний діяч, голова Ради народних міністрів і міністр закордонних справ УНР, за керівництва якого 22 січня 1919 року був проголошений Акт злуки УНР і ЗУНР; Антін Крушельницький — письменник, літературний критик і літературознавець, педагог; Степан Рудницький — географ та історик, засновник картографічного напрямку в українській географії; Мирослав Ірчан — драматург, публіцист, перекладач, журналіст, історик, видавець; Сергій Грушевський – небіж Михайла Грушевського, професор, історик…

Було встановлено, що в’язнів в урочищі Сандармох розстрілював з револьвера особисто капітан держбезпеки Михайло Матвєєв  (іноді за допомогою помічника Алафера). Ці масові страти приурочили тоді до 20-річчя так званої «Жовтневої революції». А урочище Сандармох як місце розстрілів стало відоме після тривалих пошуків лише влітку 1997 року, 20 років тому...

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

25 квітня

Інші дати
Вероніка Черняхівська 
1900 – українська письменниця, поетеса-лірик, перекладачка (медичні праці, «Місячна долина» Дж. Лондона, «Прорість» Е. Золя, «Олівер Твіст» Ч. Діккенса). Онука письменника М. Старицького.
Розгорнути
Народився Микола Трублаїні (Трублаєвський Микола)
(1907, с. Вільшанка, Вінницька область – 1941) - український письменник, автор творів для дітей та юнацтва - «Мандрівки», «Шхуна «Колумб», науково-фантастичного роману «Глибинний шлях».
«Будь хоробрим, витривалим. Це потрібно для Батьківщини, для тебе самого. Учись у мужніх, кмітливих, стійких, наслідуй їх. Вони допоможуть тобі стати справжнім громадянином...» (Микола Трублаїні)
Розгорнути