chrome firefox opera safari iexplorer

У Харкові встановили пам'ятник Гулаку-Артемовському

23 листопада 2017 о 13:56

Вшанувати пам’ять засновника української сатири і балади Петра Гулака-Артемовського в ХНУ вирішили невипадково.

Майбутній класик, який народився на Черкащині, в родині священика, приїхав до Харкова у 27-річному віці й назавжди лишився на Слобожанщині.

Спочатку він був вільним слухачем, а потім у різні роки обіймав тут посади ординарного професора історії та географії, декана словесного відділення, а з 1841 року до самісінького виходу у відставку очолював навчальний заклад у статусі ректора.

Нагадаємо, як письменник Петро Гулак-Артемовський ввів в українську літературу жанр романтичної балади.

Його найкращі твори українською мовою, починаючи зі знаменитих байок, написані у дусі естетики просвітницького реалізму.

Аби встановити пам’ятник видатному колезі, вчена рада ХНУ у січні оголосила збір коштів. Солідну суму пожертвували небайдужі земляки. Решту додав президент харківської бізнесової групи DCH Олександр Ярославський. Над бронзовим постаментом протягом року працював скульптор Олександр Рідний.

 glavnoe.ua

«Цей пам’ятник встановлено на алеї міського саду ім. Шевченка, яка починається пам’ятником Великому Кобзареві роботи Манізера, — сказав на відкритті майстер. — Для мене це важливий зв’язок. Він збiгається з головною для мене темою — історії України».

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути