chrome firefox opera safari iexplorer

Днями виповнюється 75 років з часу Корюківської трагедії

05 березня 2018 о 12:10
beztabu.net

КОРЮКІВКА, що на Чернігівщині, — найбільше поселення в Європі, повністю знищене гітлерівськими нацистами внаслідок каральної операції у Другій світовій війні. 1-2 березня та 9 березня 1943 року в цьому містечку карателі вбили 6700 людей та спалили 1290 будинків.

Правда про цю моторошну подію в радянські часи приховувалася й здебільшого замовчувалася, а вшанування пам’яті жертв відбувалося лише на рівні міста чи району. В комуністичного керівництва, виявляється, були причини втаємничувати правду: міг постраждати образ «народних месників» — радянських партизанів.

Партизанське з’єднання під командуванням Олексія Федорова в ніч на 27 лютого розгромило німецько-угорський окупаційний гарнізон, що базувався в Корюківці. У відповідь на це начальник штабу 399-ї головної польової комендатури у місті Конотоп Баєр Бруно Франц віддав наказ про знищення селища. Населений пункт оточили, а всіх мешканців групами по 50-100 чоловік почали зганяти у великі будинки й розстрілювати. Найбільше людей (близько 500 осіб) було вбито у приміщенні ресторану, що знаходився в центрі міста. Людей туди зганяли начебто для перевірки документів. Опісля Корюківку підпалили. Акція тривала й наступного дня, а через тиждень, 9 березня, карателі повернулися, щоб допалити те, що не згоріло, та добити вцілілих...

Як з’ясувалося згодом, під час нищення містечка нацистським загоном чисельністю приблизно 300-500 карателів за 15 км від нього перебувало партизанське з’єднання Олексія Федорова, що налічувало від 3 до 5 тис. чоловік. Але його командування так і не віддало наказу захистити або ж принаймні евакуювати населення.

Корюківська трагедія є наймасштабнішою каральною акцією в тогочасній Європі, внаслідок якої було повністю знищене поселення з усіма його мешканцями.

24 жовтня

Інші дати
24 жовтня святкують:
  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.
Розгорнути
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути