chrome firefox opera safari iexplorer

Днями виповнюється 75 років з часу Корюківської трагедії

05 березня 2018 о 12:10
beztabu.net

КОРЮКІВКА, що на Чернігівщині, — найбільше поселення в Європі, повністю знищене гітлерівськими нацистами внаслідок каральної операції у Другій світовій війні. 1-2 березня та 9 березня 1943 року в цьому містечку карателі вбили 6700 людей та спалили 1290 будинків.

Правда про цю моторошну подію в радянські часи приховувалася й здебільшого замовчувалася, а вшанування пам’яті жертв відбувалося лише на рівні міста чи району. В комуністичного керівництва, виявляється, були причини втаємничувати правду: міг постраждати образ «народних месників» — радянських партизанів.

Партизанське з’єднання під командуванням Олексія Федорова в ніч на 27 лютого розгромило німецько-угорський окупаційний гарнізон, що базувався в Корюківці. У відповідь на це начальник штабу 399-ї головної польової комендатури у місті Конотоп Баєр Бруно Франц віддав наказ про знищення селища. Населений пункт оточили, а всіх мешканців групами по 50-100 чоловік почали зганяти у великі будинки й розстрілювати. Найбільше людей (близько 500 осіб) було вбито у приміщенні ресторану, що знаходився в центрі міста. Людей туди зганяли начебто для перевірки документів. Опісля Корюківку підпалили. Акція тривала й наступного дня, а через тиждень, 9 березня, карателі повернулися, щоб допалити те, що не згоріло, та добити вцілілих...

Як з’ясувалося згодом, під час нищення містечка нацистським загоном чисельністю приблизно 300-500 карателів за 15 км від нього перебувало партизанське з’єднання Олексія Федорова, що налічувало від 3 до 5 тис. чоловік. Але його командування так і не віддало наказу захистити або ж принаймні евакуювати населення.

Корюківська трагедія є наймасштабнішою каральною акцією в тогочасній Європі, внаслідок якої було повністю знищене поселення з усіма його мешканцями.

1 жовтня

Інші дати
Адріан Кащенко
1858 –  український письменник. Автор історичних оповідань, повістей і романів («Під Корсунем», «На руїнах Січі» та ін.).
Розгорнути
День ветерана
З метою посилення уваги до потреб і проблем старшого покоління, забезпечення належного та гідного соціального захисту ветеранів, щорічно з 2004 року відзначається національний український «День ветерана».
Розгорнути
Міжнародний день музики
Заснований 1 жовтня 1975 року за рішенням ЮНЕСКО. Одним із ініціаторів установи Міжнародного дня музики є композитор Дмитро Шостакович.
Розгорнути
Народився Валер’ян Поліщук
(1897 – 1937), український письменник, поет, літературний критик, яскравий представник розстріляного Відродження.
«Рости, рости нове покоління, клич за собою друге, ставайте одне одному на плечі й ідіть головою в віки, а я старою розсохою буду під вами, невідомий, розпилений, буду підпирати вас зо всім корінням моїм і ваших предків... Як радісно!»
Розгорнути
Народився Володимир Горовиць
(1903 - 1989) — видатний піаніст ХХ століття, «король королів піанізму».
Розгорнути