chrome firefox opera safari iexplorer

Христос Хрещається! В ріці Йордані!

19 січня 2019 о 11:54
rivne1.tv

 Водохреща, або ж Йордана, також – Богоявлення – третє з великих свят, що про них ідеться у старовинній колядці: «… а що перший празник – то Різдво Христове, А що другий празник – святого Василя, А що третій празник – святе Водохреща…»

 Це День Хрещення Ісуса Христа.

 Відомо з Євангелії, що Іван Предтеча (Хреститель) проповідував прихід Ісуса Христа, і люди чекали Його. Дуже багато людей зібралося  на ріці Йордані, у місцині Віфавара. Знаючи, що Месія довший час ходить світом невпізнаний, люди не уявляли, як він виглядає, не відав цього й Іван. Раптом Іван Хреститель, осяяний великим передчуттям, промовив: «Він стоїть серед вас». І перед очима схвильованих людей постав 30-річний  Ісус із Назарету. Він мав прийняти хрещення від Івана разом з усім людом. Ісус зійшов у річку і молився, а коли після охрещення виходив із води, з небесних висот пролунав Голос Божий: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мр. 1:11).  Водночас на Ісуса зійшов Дух Святий у подобі голуба.  Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Саме Водохреща засвідчує Святу Трійцю, адже Господь постав перед людьми у трьох своїх іпостасях: Бог-Отець промовляв з небес, Бог-Син хрестився, Бог-Дух Святий зійшов з неба у подобі голуба.

Водохреща – свято, коли вода стає цілющою й залишається такою впродовж усього року. Вона не псується,увесь рік свіжа.

Цього дня в церквах святять воду. І не лише в церквах – напередодні свята на водоймах із льоду вирубується великий хрест, його ставлять, обливають буряковим квасом, аби набрав червоного кольору, прикрашають сухими квітами та гілками сосни чи ялини. На Водохреща хресна хода з корогвами рухається до водойми, священики освячують воду в ополонці, а миряни поринають у водойму, щоб омитися святою водою.  В небо випускають голубів.

Свяченою водою цілий рік напувають і кроплять недужих, освячують оселі, господарські будівлі  й навіть тварин.

Йордан супроводжується, як, зрештою, і всі українські свята, гарними традиціями та цікавими прикметами. Від Водохреща й до  Великого Посту – час гостювань, вечорниць, залицянь і веселощів, час весіль.

Якщо на Водохреща йде сильний сніг, буде добрий врожай.

Якщо день погідний – хліб уродить рясний.

На Йордана жінки та дівчата  кладуть у свячену воду разки коралів чи калину і вмиваються, — щоб щічки були рум’яні.

«Рідна країна»

Розділи: Традиції

12 червня

Інші дати
12 червня відзначають:
  • День працівника фондового ринку України.
  • Всесвітній день боротьби з дитячою працею.
Розгорнути
Володимир Гагенмейстер
1887 – український графік та видавець. Твори: серія літографій архітектурних пам’яток Поділля, портрети У. Кармелюка, Т. Шевченка, книжкова графіка.
Розгорнути
Народилася Євгенія Мірошниченко
(1931, с. Радянське, Харківська область – 2009) – української співачки. 1957-1997 рр. – солістка Київського театру опери та балету. Коронні оперні партії - Лючія, Цариця ночі, Лакме («Лючія ді Ламмермур» Г.Доніцетті, «Чарівна флейта» В. А. Моцарта, «Лакме» Л.Деліба та ін.  
 
Чотири воли пасу я У зеленому гайочку. Знайшов собі милий другу, Залишив мя Іваночко. Гей, воли мої, гей! Залишив мя Іваночко (Українська народна пісня)
Розгорнути