chrome firefox opera safari iexplorer

Христос Хрещається! В ріці Йордані!

19 січня 2019 о 11:54
rivne1.tv

 Водохреща, або ж Йордана, також – Богоявлення – третє з великих свят, що про них ідеться у старовинній колядці: «… а що перший празник – то Різдво Христове, А що другий празник – святого Василя, А що третій празник – святе Водохреща…»

 Це День Хрещення Ісуса Христа.

 Відомо з Євангелії, що Іван Предтеча (Хреститель) проповідував прихід Ісуса Христа, і люди чекали Його. Дуже багато людей зібралося  на ріці Йордані, у місцині Віфавара. Знаючи, що Месія довший час ходить світом невпізнаний, люди не уявляли, як він виглядає, не відав цього й Іван. Раптом Іван Хреститель, осяяний великим передчуттям, промовив: «Він стоїть серед вас». І перед очима схвильованих людей постав 30-річний  Ісус із Назарету. Він мав прийняти хрещення від Івана разом з усім людом. Ісус зійшов у річку і молився, а коли після охрещення виходив із води, з небесних висот пролунав Голос Божий: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мр. 1:11).  Водночас на Ісуса зійшов Дух Святий у подобі голуба.  Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Саме Водохреща засвідчує Святу Трійцю, адже Господь постав перед людьми у трьох своїх іпостасях: Бог-Отець промовляв з небес, Бог-Син хрестився, Бог-Дух Святий зійшов з неба у подобі голуба.

Водохреща – свято, коли вода стає цілющою й залишається такою впродовж усього року. Вона не псується,увесь рік свіжа.

Цього дня в церквах святять воду. І не лише в церквах – напередодні свята на водоймах із льоду вирубується великий хрест, його ставлять, обливають буряковим квасом, аби набрав червоного кольору, прикрашають сухими квітами та гілками сосни чи ялини. На Водохреща хресна хода з корогвами рухається до водойми, священики освячують воду в ополонці, а миряни поринають у водойму, щоб омитися святою водою.  В небо випускають голубів.

Свяченою водою цілий рік напувають і кроплять недужих, освячують оселі, господарські будівлі  й навіть тварин.

Йордан супроводжується, як, зрештою, і всі українські свята, гарними традиціями та цікавими прикметами. Від Водохреща й до  Великого Посту – час гостювань, вечорниць, залицянь і веселощів, час весіль.

Якщо на Водохреща йде сильний сніг, буде добрий врожай.

Якщо день погідний – хліб уродить рясний.

На Йордана жінки та дівчата  кладуть у свячену воду разки коралів чи калину і вмиваються, — щоб щічки були рум’яні.

«Рідна країна»

Розділи: Традиції

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути