chrome firefox opera safari iexplorer

Христос Хрещається! В ріці Йордані!

19 січня 2019 о 11:54
rivne1.tv

 Водохреща, або ж Йордана, також – Богоявлення – третє з великих свят, що про них ідеться у старовинній колядці: «… а що перший празник – то Різдво Христове, А що другий празник – святого Василя, А що третій празник – святе Водохреща…»

 Це День Хрещення Ісуса Христа.

 Відомо з Євангелії, що Іван Предтеча (Хреститель) проповідував прихід Ісуса Христа, і люди чекали Його. Дуже багато людей зібралося  на ріці Йордані, у місцині Віфавара. Знаючи, що Месія довший час ходить світом невпізнаний, люди не уявляли, як він виглядає, не відав цього й Іван. Раптом Іван Хреститель, осяяний великим передчуттям, промовив: «Він стоїть серед вас». І перед очима схвильованих людей постав 30-річний  Ісус із Назарету. Він мав прийняти хрещення від Івана разом з усім людом. Ісус зійшов у річку і молився, а коли після охрещення виходив із води, з небесних висот пролунав Голос Божий: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мр. 1:11).  Водночас на Ісуса зійшов Дух Святий у подобі голуба.  Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Саме Водохреща засвідчує Святу Трійцю, адже Господь постав перед людьми у трьох своїх іпостасях: Бог-Отець промовляв з небес, Бог-Син хрестився, Бог-Дух Святий зійшов з неба у подобі голуба.

Водохреща – свято, коли вода стає цілющою й залишається такою впродовж усього року. Вона не псується,увесь рік свіжа.

Цього дня в церквах святять воду. І не лише в церквах – напередодні свята на водоймах із льоду вирубується великий хрест, його ставлять, обливають буряковим квасом, аби набрав червоного кольору, прикрашають сухими квітами та гілками сосни чи ялини. На Водохреща хресна хода з корогвами рухається до водойми, священики освячують воду в ополонці, а миряни поринають у водойму, щоб омитися святою водою.  В небо випускають голубів.

Свяченою водою цілий рік напувають і кроплять недужих, освячують оселі, господарські будівлі  й навіть тварин.

Йордан супроводжується, як, зрештою, і всі українські свята, гарними традиціями та цікавими прикметами. Від Водохреща й до  Великого Посту – час гостювань, вечорниць, залицянь і веселощів, час весіль.

Якщо на Водохреща йде сильний сніг, буде добрий врожай.

Якщо день погідний – хліб уродить рясний.

На Йордана жінки та дівчата  кладуть у свячену воду разки коралів чи калину і вмиваються, — щоб щічки були рум’яні.

«Рідна країна»

Розділи: Традиції

29 листопада

Інші дати
Народився Григорій Квітка-Основ’яненко
(1778, с.Основа, нині – м. Харків – 1843) – український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. Найвидатніші твори – «Конотопська відьма», «Маруся», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-Денщик».
«Як говоримо, так і писати треба» (Григорій Квітка-Основ’яненко)
Розгорнути
Народився Григорій Косинка
(1899, с.Щербанівка, Київська область - 1934) — український письменник. Автор творів «На золотих богів», «Заквітчаний сон», «В житах», «Політика», «Фавст», Серце» та ін.
Розгорнути