chrome firefox opera safari iexplorer

18 грудня — день преподобного Сави, в народі — Сави, батька зимового Миколи

18 грудня 2019 о 06:17

Віруючі за християнською традицією в цей день вшановували преподобного Саву Освяченого, який у 8 років таємно від батьків пішов у Капподокійський монастир. Там він прийняв чернецтво і згодом ніс чернечий подвиг у Палестинській пустелі. Преподобний Сава зцілював молитвами і творив чудеса.

Варвари і Сави називали «миколаїними» святами. На відміну від жіночого свята Варвари, наступний день, Сави, вважався здебільшого чоловічим.

На Сави жінки збиралися в рукодільницькі гурти, бо прийшла пора “і савити, і варварити, і куделю кучматити”. Хто ж не працював, то казали: “Савила та варварила і сорочки собі не справила; Сави і Варвари на мені сорочку обірвали”...

Цього дня зазвичай випадають великі сніги, настають морози.

Народна мудрість і спостережливість відтворена в таких приповідках:

  • Варвара мостить, Сава гострить, а Микола кіл ставить.
  • Варвара снігом стелить, Сава завірюхою загладжує, а Микола морозом давить.
  • Бідному Савці нема долі ані на печі, ані на лавці.
  • Сава приїхав на білих санках.
  • Варвари ночі увірвали, а Сава став день доточувати.
  • Сава мостить, а Микола гвоздить.
  • Савка бідний, Микола багатий.

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути