chrome firefox opera safari iexplorer

31 травня 1880 року народилася академік Олександра Смирнова-Замкова

31 травня 2020 о 06:33
uk.wikipedia.org

О. Смирнова-Замкова належить до небагатьох  українських жінок-академіків. Рідкісною для жінок-науковців є й галузь медицини, якій вона присвятила свою діяльність -  патологоанатомія.  

Олександра Іванівна Смирнова-Замкова (у дівоцтві Смирнова) народилася 31 травня 1880р. у Києві, в родині  земського лікаря. Згодом сім’я переїхала до Переяслава (нині Переяслав-Хмельницький на Київщині).

1890 р. Олександра повертається до Києва, вступає до Міністерської гімназії, яку закінчує у 1898 р. Через рік їде до Франції, навчається в університеті м. Монпельє. 1906р. закінчує медичний факультет цього університету та захищає дисертацію на ступінь доктора медичних наук. 

О.Смирнова-Замкова досліджувала інфекційні патології, онкологію, ріст пухлин. Поєднувала наукову  і практичну діяльність, працюючи у Київському бактеріологічному інституті, у 1-й робітничій лікарні, Охматдиті, виробничо-медичному інституті, рентгенорадіологічному та онкологічному інституті, НДІ клінічної медицини; викладаючи на Вищих жіночих курсах.

У 1927р. розпочинається діяльність О.Смирнової-Замкової в Академії наук УРСР, де вона працювала до кінця життя – зокрема, в  Інституті клінічної фізіології, в якому від 1953р. завідувала лабораторією.

Професор-патологоанатом, доктор медичних наук, член-кореспондент АН УРСР  О.Смирнова-Замкова присвятила свої наукові праці патанатомії променевої та інфекційних хвороб, походженню пухлин. Створила вчення про систему внутрішнього середовища органів і тканин.

Займалася вчена і громадською діяльністю: поспіль п’ять скликань була депутатом Київської міської ради.

Померла О. І. Смирнова-Замкова 22 вересня 1962 р. Похована на Байковому цвинтарі  у м. Києві.

Олена Бондаренко

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути