chrome firefox opera safari iexplorer

1 липня – 111 років від дня народження українського лікаря-вірусолога та експериментального онколога Леонтія — Людомира Дмоховського

01 липня 2020 о 06:14

Першовідкривач вірусного походження ракових пухлин, засновник онковірусології –  доктор медицини Л.Л.Дмоховський відомий  у цілому світі як один з провідних онкологів. 

Народився 1909 р. у Тернополі, в родині греко-католицького священика. 

1927 р. закінчив українську чоловічу гімназію в Перемишлі. Затим отримав ступінь бакалавра на  медичному факультеті Львівського університету.  

Протягом року працював лікарем у клініці Львівського університетту. Як стипендіат Фундації ім. Я.Потоцького вирушив до Варшави, де працював асистентом у науково-дослідній лабораторії онкології при відділенні бактеріології та експериментальної медицини Державного інституту гігієни.

1937 р. Л.Л.Дмоховський отримав ступінь доктора медицини у Варшавському університеті. Наступного року переїхав до Лондона, де почав працювати у науково-дослідному інституті онкології – спочатку в якості стипендіата, згодом – науковим спіробітником.  

1949 р. зхистив другу докторську дисертацію — в Лідзському університеті, а через рік став доцентом цього вишу.  

Активно друкувався у спеціальних наукових виданнях.  

1951 р. Л.Л.Дмоховський вирушив до США, діставши запрошення читати лекції з проблем онкології у провідних університетах країни.  Відтоді працював у Колумбійському університеті; був консультантом ООН  з допомоги та відновлення. 

Залишився мешкати у США. Оселився у Г’юстоні, де був професором анатомії в медичному коледжі унівеситету Бейлор, консультантом у клініці та Інституті онкології ім.М.Д.Андерсона. Протягом понад 10 років працював у цьому закладі, в тому чмслі – в якості професора вірусології. 

Читав лекції в Медичному коледжі штату Джорджія.  

1974 р., після виходу на пенсію, залишився в Центрі ім.М.Д.Андерсона як професор-емерит.  

Л.Л.Дмоховський – автор понад 450 наукових праць, розділів у багатьох монографіях. Засновник  наукової школи вірусології в онкології.

Професор Дмоховський одним із перших у світі виявив вірусне походження багатьох злоякісних пухлин (зокрема – вірусів, що  викликають рак молочних залоз та лейкоз) і почав застосовувати електронну мікроскопію в онкологічній вірусології.  

Член багатьох медичних товариств. У тому числі — Британського Королівського медичного товариства;  Українського лікарського товариства у Львові; Українського лікарського товариства Північної Америки; Американської асоціації досліджень раку; Товариства електронної мікроскопії Америки; Чилійського товариства канцерології. Дійсний член Наукового товариства ім. Т.Шевченка у США.   

26 серпня 1981 р. вчений помер внаслідок серцевого нападу в м. Мехіко (Мексика). Похований у Г’юстоні. 

«Рідна країна»За матеріалами інтернет-видань

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути