chrome firefox opera safari iexplorer

20 липня 1921 року народилася українська балерина Оксана Вікул

20 липня 2020 о 07:19
writercenter.ru

Талановита артистка балету, хореограф Оксана Миколаївна Вікул народилася у м. Кам’янці-Подільському на Хмельниччині.

Донька Миколи Вікула, відомого хіміка, автора «Російсько-українського словника термінів фізики і хімії», одного із засновників ОУН.

Онука о.Павла Вікула, православного священика.

Дружина журналіста, мецената, церковного діяча Олександра Воронина-Варавви.

1923р. Оксана разом з матір’ю емігрувала до Праги. Навчалася в Українському вільному університеті. Брала уроки балету у відомих педагогів-хореографів Єлизавети Нікольської, Анатолія  Демо-Довгопільського. Займалася у студії пластичного мистецтва.

Від 1944р. мешкала в Німеччині. Працювала у професійному театрі В.Заварихіна в Новому Ульмі, від 1947р. навчалась у його ж таки балетній школі в Мюнхені.

1950р. переїхала до Сполучених Штатів Америки. Виступала як солістка.

Авторка танців «Солоха», «Невдале побачення», «Куць», «Подолянка», «Верховино», «Обрядові українські дохристиянські танці» («Свято княгині Ольги»), «Молитва до Лади», «Ярило» та інших,  у яких талановито інтерпретувала в модерному стилі українські дохристиянські вірування та народні традиції.

Написала низку статей, присвячених танцю, найвідоміша з них — «Український народний танець: обряд і розвага».

Авторка книги спогадів «Дороги». 

Померла Оксана Вікул 21 вересня 2001р. в містечку Силвер Спрінг (штат Мериленд, США).

Підготувала Олена Бондаренко,

Громадський рух «Рідна країна»

6 червня

Інші дати
Вознесіння Господнє (у християн східного обряду)
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов'язане із святом Воскресіння Ісуса Христа. Відзначається воно на сороковий день після Великодня.
Розгорнути
Євген Вульф
1885 – український та російський учений-ботанік, біогеограф, флорист. Автор гербарію кримської флори, організатор Ботанічного музею, склав першу ботаніко-географічну карту цього регіону
Розгорнути
Народився Михайло Микиша
(1885, м.Миргород, Полтавська область - 1971) – український оперний та камерний співак, педагог.
 
Розгорнути
Народився Осип Дерибас (Дон Хосе де Рибас)
(1749, м. Неаполь, Італія  - 1800) – російський адмірал іспанського походження, засновник одеського порту та м. Одеси.
 
Розгорнути
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини)
Колії́вщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Сини мої, гайдамаки! Свiт широкий, воля, - Iдiть, сини, погуляйте, Пошукайте долi. Сини мої невеликi, Нерозумнi дiти, Хто вас щиро без матерi Привiтає в свiтi? Сини мої! орли мої! Летiть в Україну, - Хоч i лихо зустрiнеться, Так не на чужинi. (Тарас Шевченко)
Розгорнути