chrome firefox opera safari iexplorer

6 вересня: це цікаво знати

06 вересня 2020 о 00:06

Киньмо гратися у піжмурки і теревенити про мовні права некорінних народів. Йдеться не про захист чиїхось рідних мов, а про брутальне нав’язування однієї з некорінних,... намагання російських шовіністів зберегти за російською мовою становище офіційної мови в рамках колишнього СРСР – за рахунок натуральних прав усіх інших мов.
Михайло Брайчевський

У народі 6 вересня, на Євтихія, підмічали: зазвичай, цей день тихий і безвітряний. А якщо станеться дощ – буде осінь суха, сніг добре землю вкриє, а навесні вчасно зійде.

З цим днем не пов’язані особливі прикмети та обряди. Врожай був зібраним, тож селяни могли насолоджуватися відпочинком. Також 6 вересня продовжувалася традиція збиратися жінкам у будинку когось із місцевих вдів і проводити вечори за спілкуванням та дрібною роботою.

За церковним календарем 6 вересня вшановують священномученика Євтихія, учня апостола Іоана Богослова; перенесення мощей святого Петра, митрополита Київського, всієї Руси чудотворця; преподобного Арсенія Комельського; мученика Татіона; мученицю Сіру, діву Персидську; преподобного Георгія Лимніота.

Іменинники 6 вересня:

Петро, Арсен, Георгій, Євтихій.

6 вересня народились:

1863 – Дмитро Граве – відомий математик, доктор математики. В 1897–1899 рр. професор Харківського університету, а з 1899 р. й до самої смерті – Київського. Творець математичної школи, з якої вийшли провідні математики наступного покоління.

1897 – Іван Микитенко – український письменник, автор п’єс «Диктатура», «Кадри», «Справа честі», «Соло на флейті», збірки оповідань «На сонячних гонах», повістей для дітей і про дітей «Брати», «Вуркагани», «Гавриїл Кириченко – школяр», роману «Ранок» та ін.

1924 – Михайло Брайчевський – український історик, археолог, письменник та суспільний діяч. Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», знаний в усьому світі історик і археолог, автор численних праць з етногенезу слов’ян і давньої Русі.

Події 6 вересня:

1770 – почалося будівництво Олександрівського форштадта, з якого згодом виросло місто Олександрівськ (нині Запоріжжя).

1852 – у Манчестері відкрита перша безкоштовна бібліотека Британії.

1952 – у Женеві підписана Всесвітня конвенція про авторське право.

1991 – місту Ленінград повернуто стару назву – Санкт-Петербург.

2007 – Національний банк України випустив у обіг пам’ятну монету «Іван Богун» із серії «Герої козацької доби».

Чи знаєте ви, що:

У своїх історичних дослідження Михайло Брайчевський стверджував:

  • напівлегендарний Кий був абсолютно реальною історичною особою, очільником могутнього слов’янського державного об’єднання, полянським князем;
  • знаменитий Аскольд, володар Давньокиївської держави у 60–80-х роках ІХ століття, був правителем полянської династії Києвичів, а не варягом! І саме Аскольд здійснив відомі літописні походи на Візантію, а не оспіваний Пушкіним князь Олег (його вбивця).
  • радянську теорію про «спільну колиску» – єдність походження російського, українського та білоруського народів, Брайчевський піддав серйозній критиці. Адже лінгвістичні, археологічні й антропологічні джерела свідчать, що державне об’єднання слов’янських племен ІХ сторіччя – «Русь» – виникло у Східноєвропейському (українському) Лісостепу, мало чітке первинне «ядро» – середня Наддніпрянщина з Києвом, Черніговом, Переяславом. Що ж до територій, розташованих на Північ та Північний Схід від цього первинного осередку, то вони були залучені до слов’янізації значно пізніше, бо були на той час заселені іншими етносами.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути