chrome firefox opera safari iexplorer

30 жовтня 1911 року народився видатний скульптор Григорій Крук  

30 жовтня 2020 о 12:01
twitter.com

Велику частин своїх творів митець присвятив український тематиці, однак він досі залишається мало відомим в Україні. 

Майбутній скульптор народився у с.Братишів  на Станіславщині (нині Тлумацький район Івано-Франківської області), другою з трьох дітей у незаможній родині Якова та Катерини Круків.

По батьковій лінії всі були гончарями, тож не дививна, що хлопчина успадкував їхні творчі здібності.

У 9 років почав учитися в сільській чотирикласній школі. Вчитель В.Лукасевич розгледів у хлопчика  неабиякий різьбярський талант і привіз  його до Станіслава, де була деревообробна школа, де навчали  різьбярству, столярній справі. Щоправда, батьки воліли бачити хлопця вчителем чи священиком, але, бачачи, що на хліб своїми руками дитина заробить, — не противилися.   

1931р. Григорій записався до Львівської школи  декоративно-прикладного  мистецтва.  Та якось один з викладачів висловив сумнів у здібностях юнака, навіть порадив  стати кравцем – і він покинув школу.

Почав відвідувати майстерню відомого скульптора Сергія Литвиненка. Дозвіл вчитися у майстра «заробляв», виготовляючи для нього та його знайомих меблі.  

Одначе мріяв про академічну освіту. Не маючи атестату, мав подати на конкурс дві скульптурні моделі й два малюнки людського тіла з натури. Моделі подав свої, малюнки позичив у товариша. А протекцію талановитому  юнакові склав не хто інший, як сам митрополит Андрей Шептицький. Так 20-річний Григорій Крук став студентом Краківської академії мистецтв. 

Сказати, що було сутутжно – не сказати нічого: з харчів нерідко міг собі дозволити хіба що дешевий суп у їдальні Сестер милосердя, й так цілими тижнями. Але жага знань і прагнення втілити свій талант були сильнішими за життєві труднощі.

У Кракові Григорій, або ж Григір, як він називав себе, — увійшов до української мистецької групи «Зарево».  Заприязнився з Михайлом Зорієм, Денисом Іванцівим , Михайлом Черешньовським, разом з ними брав участь у творчих виставках.

Якось роботи Г.Крука потрапили на очі викладачеві Ягелонського університету  Богданові Лепкому.  Спочатку  Б.Лепкий допоміг молодому скульпторові  отримати замовлення -  створити дизайн вівтаря для католицького собору Святого Норберта, й на отримані гроші той закінчив академію – до речі, з відзнакою.

Згодом професор Б. Лепкий написав листа-рекомендацію на ім’я І.Мірчука, директора Українського наукового інституту в Берліні.  Проте виявилося, що в Інституті ні коштів, ні можливостей для навчання  мистьецтву немає. Вдалося записатися до класу скульптора А.Фоке, який високо оцінив здібності студента і домігся для нього стипендії, а коли вона вичерпалася, допомагав із замовленнями.  

Якось, підробляючи садівником у парках Ванзеє, Григорій познайомився з дівчиною на ім’я Єлизавета. Це була донька Павла Скоропадського, у недавньому минулому -  гетьмана Української держави. Дівчина займалася скульптурою, навчалася мистецтву, їй припали до душі роботи Григорія, і вона попросила батька замовити у нього свій скульптурний портрет. Так Григорій потрапив у дім Скоропадських, познайомився з гетьманом.

1939р., коли почалася Друга світова війна,  Крукові дозволили залишитися в Берліні, однак  стипендії позбавили. Вдалося навідатись до рідного краю, де з батьками провів два щасливих тижні.

По завершенні війни Григорій Крук переїхав до Мюнхена.  Знайшов примішення для майстерні – у Швабінгу,  мистецькому осідку на кшталт паризького Монмартра.  

За якийся час  майстерня Крука стала популярною. Тут відбувалися творчі дискусії, товариські зустрічі, а прізвище українського скульптора лунало дедалігучніше в мистецькому середовищі.

Завядки спеціальній стипендії, що призначалася талановитим українцям-католикам, Крук півроку навчався в Італії. Тим часом його твори – унікальні за своїми стилем та манерою – вивели свого автора у перший шерег європейських  митців.

Від 1952р. починається ціла низка персональних виставок Г.Крука. Цього ж року  Григорій залишає Німечиину і оселяється в Парижі.  Бере активну участь у житті української діаспори, знайомиться з генеральним секретарем міжнаціональних (міжнародних) справ  УНР Олександром Шульгіним – відомим істориком та соціологом, редактором тижневика «Тризуб».

Саме О.Шульгін організував виставку  робіт Г.Крука в галереї Simone Badinier, яка відбулася з величезним успіхом.   

Затим були виставки у  Бонні, Лондоні, Единбургу, Відні, Нью-Йорку та багатьох інших містах США, Канади, Китаю, Туреччини, Італії…

У Римі Г.Крук створив скульптурний портрет  митрополита Йосипа Сліпого, який вийшов на волю по 18 роках радянських таборів. Митрополит влаштував  митцеві аудієнцію в папи Павла VI. Скульптурні портрети папи та митрополита відзначені  медаллю Ватикану.

Майстер належать понад 300 скульптур і тисячі малюнків. Серед скульптурних робіт, окрім згаданого «Портрета патріарха Йосипа Сліпого» — «Монахиня», «Відпочинок», «Селянське подружжя» та багато інших, присвячених українській тематиці. Варто згадати, що саме Григорій Крук створив відомий у цілому світі пам’ятник над могилою Головного Отамана Армії УНР Симона Петлюри на паризькому цвинтарі Монпарнас.

Скульптури українського генія придбали Національний музей у Парижі, галерея Stenzel у Мюнхені, численні шанувальники та колекціонери. Найбільше робіт Г.Крука зберігається в Українському  вільному  університеті у Мюнхені та Бібліотеці й Архіві ім. Т.Шевченка у Лондоні.   

Помер Григорій (Григір) Крук  5 грудня 1988р. у Мюнхені. Похований на цвинтарі Вальдфрідгоф, який ще називають «українським некрополем» — адже тут, у розкішному парку, спочивають відомі діячі українського національного руху минулого століття: С.Бандера, Я.Стецько, Л.Ребет, воїни УНР, бійці УПА…

В Івано-Франківську є вулиця Григора Крука. У його рідному селі Братишеві працює кімната-музей видатного скульптора. 30 жовтня  2011р. тут встановлено пам’ятник митцеві (автор В.Довбенюк).

Григорію Круку пропонували громадянство Німеччина, Франція, Канада, однак великий скульптор не прийняв жодної пропозиції.  Він належав мистецтву, а його мистецтво живилося з українських джерел.

Нині як ніколи вчасним було би повернути Україні  ім’я і творчість митця, якого вважають класиком у світі й про кого так мало знають у його рідній країні.

 Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути