chrome firefox opera safari iexplorer

14 травня: цікаво знати

14 травня 2021 о 06:00

У народі 14 травня називали Яреми-запрягальника, бо на цей час приходиться розпал польових робіт. Негода у цей день передвіщає сурову і холодну майбутню зиму. А якщо сонце сходить ясно – все літо буде гарне, погоже. Наші предки казали: «Якщо на Ярему день погожий, то й жниво буде пригоже». У цей час у давнину проводжали весну і зустрічали поліття.

У Києві ж в Яремин день мешканці збиралися на «маївки». Здебільшого, це робили учні з вчителями, котрі збиралися на Щекавиці і влаштовували урочисті обрядодійства.

За церковним календарем, 14 травня вшановують пророка Єремію; преподобного Пафнутія Боровського; пресвятих мучеників Афонських Євфимія, Ігнатія та Акакія; священномученика Макарія, митрополита Київського; пресвятого мученика Вату Персянина; благовірну Тамару, царицю Грузинську, та ікону Божої Матері «Несподівана Радість».

Іменинники 14 травня:
Тамара, Марко, Ярема, Макар, Гнат.

14 травня народились:

1869 – Олександр Фомін – ботанік. З 1914 року працював в Україні. Праці присвячені питанням морфології, систематики флори Кавказу, Криму, Сибіру, Далекого Сходу й України. Після смерті Фоміна Київський ботанічний сад був названий на його честь.

1871 – Василь Стефаник – видатний український письменник, майстер експресіоністичної новели. Автор збірок новел «Камінний хрест», «Синя книжчека», «Дорога».

1920 – Ярослава Стецько – українська політична діячка, журналістка. Співорганізатор Червоного Хреста УПА, жіночої мережі і юнацтва ОУН.

Події 14 травня:

1955 – у Варшаві підписали договір про дружбу, співробітництво й взаємну допомогу між соціалістичними країнами і створили об’єднане командування збройними силами (Варшавський договір).

1975 – футболісти київського «Динамо» уперше вибороли Кубок володарів кубків.

Що таке «геліотропізм»?

Під дією сили земного тяжіння в рослин можна спостерігати цікаве біологічне явище — геотропізм. Геотропізм - це потужний фактор, який сприяє формуванню стовбура або стебла рослини радіально радіусу Землі, однак досить часто, за певних обставин геотропізм може бути «подоланий» іншим біологічним явищем — геліотропізмом. Досвідчені знавці термінів грецького походження зроблять висновок про те, що геліотропізм так чи інакше пов'язаний із Сонцем, і будуть абсолютно праві.

Геліотропізм - це явище, при якому рослини набувають здатності приймати певне положення під впливом сонячного світла. Всі ми з дитинства знаємо як квітка соняшника рухається за сонячним диском на небі, або коли квітка зранку розкривається, а ввечері, коли Сонце сідає, квітка закривається. Всі ці приклади є проявом геліотропізму в рослин. За нестачею сонячного світла, рослина може певний час порушувати закономірність (або ж закон) геотропізму, і викривляється в бік світла. В такому випадку можна говорити про те, що геліотропізм перемагає над геотропізмом. Однак це носить лише тимчасовий характер. Коли ж рослина дотягується до світла, вона знову починає рости за законом геотропізму, тобто радіально до радіусу Землі.

Сучасний термін «геліотропізм» в ботанічній науці в використовується дещо рідше. Однак його замінив інший термін — фототропізм. Геліотропізм вперше був описаний видатний вченим Леонардо Да Вінчі в його ботанічних дослідженнях. Термін «геліотропізм» був введений в науку на початку XIX століття Огюстеном Декандолем-старшим для опису росту верхівки стебла у напрямку до сонця (за інформацією Природничо-географічного товариства).

Розділи: Календар

4 лютого

Інші дати
Галина Кальченко
1926 –  український скульптор. Найкращі роботи: пам’ятники Лесі Українці в Києві та Ялті, М. Леонтовичу в Тульчині, П. Гулаку-Артемовському в Городищі, І. Котляревському та М. Заньковецькій у Києві.
Розгорнути
Тимофія-напівзимника
Якщо схопиться хурделиця, то весь тиждень буде негожий; коли ж опівдні усміхнеться сонце, то закличе в гості ранню весну
Розгорнути
Народився Сидір Мидловський
1885 –  український і польський психолог, лікар, психоаналітик та філософ, який своїми численними статтями і фундаментальними працями створив підвалини психології виховання, персонології, розвив вчення психоаналізу, чим створив ґрунтовну для свого часу наукову теорію особистості в Україні та Польщі, яка не втратила своєї цінності і в наші дні.
Розгорнути
Народився Климент Квітка
(1880, Київ – 1953) - український музикознавець-фольклорист, чоловік Лесі Українки. Зібрав понад 6000 народних пісень.
По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу. Стан високий, лист широкий Марно зеленіє, Кругом поле, як те море Широке, синіє. (Українська народна пісня)
Розгорнути
Народився Степан-Максим Балей
(1885, с. Великі Бірки Тернопільська область – 1952) – український і польський психолог, педагог, філософ.
Розгорнути