chrome firefox opera safari iexplorer

«Український Стоунхендж»: під Дніпром розкопують курган віком 5 тисяч років

19 травня 2021 о 18:44

У селі Новоолександрівка під Дніпром тривають розкопки кургану, вік якого оцінюється в 4500—5000 років. Археологи розкопали в основі кургану гігантський кромлех. Зараз відкриті 14 плит.

Ця гігантська мегалітична споруда культового призначення була споруджена в епоху енеоліту (початок бронзового століття). Кам’яні плити, можливо, доставлялися по річці Мокра Сура з берега Дніпра, де є аналогічні виходи скельних порід. Камені були вкопані в насип таким чином, що над землею залишалося близько 1 м. З південного заходу кромлеха археологи виявили прохід в центральну частину насипу, обмежений найвищими камінням, далі розташовуються менші плити.

фото 5.ua

Археологи працюють на кургані вже місяць. За цей час знайшли кромлех, який цілком може стати «українським Стоунхенджем». «Стоунхендж» біля Дніпра ще не до кінця розкопали, але слава про нього розлетілася вже по всій Україні. На археологічному майданчику буквально щодня бувають гості. Сьогодні сюди приїхали історики із сусіднього Запоріжжя. Кажуть, що подібні експедиції в сучасній Україні – подія.

«Таке відбувається не так часто, і на НЕ таких величезних курганах. Об’єкт не просто цікавий, але і багатий на знахідки. Не знаю, чому тут немає великої кількості людей, що спостерігають за тим, що відбувається, адже вони унікальні» , – вважає історик Олександр Шкаліков.

Тим часом археологи продовжують розкопувати кромлех, який частково ще знаходиться під курганом. Під час розчищення однієї з похоронних ям, знайдених в кургані, можна побачити обрядові ознаки так званої «ямної культури». Вони, на думку фахівців, стосуються початку бронзового століття – ІІІ тисячоліття до нашої ери. Курган розкопали з північно-західної і південної сторін. Аби дістатися до кам’яної споруди верхній шар землі знімав бульдозер, потім ґрунт товщиною більше метра прибирали лопатами самі археологи. Кажуть, тепер починається найцікавіше.

23 червня

Інші дати
Народився Михайло Матусовький
(1915, м. Луганськ – 1990) – радянський поет. Автор текстів пісень: «На безымянной высоте», «С чего начинается Родина», «Подмосковные вечера» та ін.
Розгорнути
Народилася Анна Ахматова (Горенко)
(1889, м.Одеса – 1966) - російська поетеса, літературознавець, перекладач.
«Эти очи — словно море, Волн сиянье голубых. И мое былое горе, Как пылинка, тонет в них. Эти очи — как криница. Перламутр блестит на дне, А надежда, как зарница, Сквозь ресницы блещет мне.» (Анна Ахматова, переклад вірша Івана Франка)
Розгорнути