chrome firefox opera safari iexplorer

«Український Стоунхендж»: під Дніпром розкопують курган віком 5 тисяч років

19 травня 2021 о 18:44

У селі Новоолександрівка під Дніпром тривають розкопки кургану, вік якого оцінюється в 4500—5000 років. Археологи розкопали в основі кургану гігантський кромлех. Зараз відкриті 14 плит.

Ця гігантська мегалітична споруда культового призначення була споруджена в епоху енеоліту (початок бронзового століття). Кам’яні плити, можливо, доставлялися по річці Мокра Сура з берега Дніпра, де є аналогічні виходи скельних порід. Камені були вкопані в насип таким чином, що над землею залишалося близько 1 м. З південного заходу кромлеха археологи виявили прохід в центральну частину насипу, обмежений найвищими камінням, далі розташовуються менші плити.

фото 5.ua

Археологи працюють на кургані вже місяць. За цей час знайшли кромлех, який цілком може стати «українським Стоунхенджем». «Стоунхендж» біля Дніпра ще не до кінця розкопали, але слава про нього розлетілася вже по всій Україні. На археологічному майданчику буквально щодня бувають гості. Сьогодні сюди приїхали історики із сусіднього Запоріжжя. Кажуть, що подібні експедиції в сучасній Україні – подія.

«Таке відбувається не так часто, і на НЕ таких величезних курганах. Об’єкт не просто цікавий, але і багатий на знахідки. Не знаю, чому тут немає великої кількості людей, що спостерігають за тим, що відбувається, адже вони унікальні» , – вважає історик Олександр Шкаліков.

Тим часом археологи продовжують розкопувати кромлех, який частково ще знаходиться під курганом. Під час розчищення однієї з похоронних ям, знайдених в кургані, можна побачити обрядові ознаки так званої «ямної культури». Вони, на думку фахівців, стосуються початку бронзового століття – ІІІ тисячоліття до нашої ери. Курган розкопали з північно-західної і південної сторін. Аби дістатися до кам’яної споруди верхній шар землі знімав бульдозер, потім ґрунт товщиною більше метра прибирали лопатами самі археологи. Кажуть, тепер починається найцікавіше.

22 травня

Інші дати
Микола Гринько 
1920 – український кіноактор. Фільми: «Тарас Шевченко», «Андрій Рубльов», «Солярис», «Ати-бати, йшли солдати…», «Двадцять днів без війни», «Сталкер», «Ярослав Мудрий», «Пригоди Буратіно» та ін.
 
 
Розгорнути
Народився Марко Кропивницький
(1840, с. Бежбайраки, Кіровоградська область – 1910) — український письменник, драматург, театральний актор. З ім’ям М. Кропивницького пов’язані створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії.
Розгорнути
Народився Федір Кричевський
(1879, м. Лебедин, Сумська область – 1947) — український художник і педагог, заслужений діяч мистецтв УРСР. Один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.
Розгорнути
Народився Микола Олялін
(1941, Росія – 2009), український актор, кінорежисер. Народний артист України.
«Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій. Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий. (Тарас Шевченко)
Розгорнути
Народився Микола Грінько
(1920, м. Херсон – 1989) - український радянський актор. Знаний багатьма поколіннями за роль тата Карло в фільмі-казці «Пригоди Буратіно».
Розгорнути