chrome firefox opera safari iexplorer

15 рядків, які розкривають душу України

01 жовтня 2021 о 19:05

«Ця невеличка поезія має 15 рядків, текст практично без тропів, хіба пару епітетів. Але це річ, яка залишиться у віках і житиме доти, поки живе Україна, бо вона розкриває душу України. І це ознака геніального митця», — говорить відомий в Україні і за її межами шевченкознавець, професор ННІ УФСК Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Василь Пахаренко.

Сьогодні у музеї «Кобзаря» він презентував книгу «Садок вишневий коло хати» — продовження серії книг «Тарас Шевченко: текст і контекст», автором ідеї і упорядником яких є Василь Іванович.

«Ідея серії „Тарас Шевченко: текст і контекст“ виникла з 10 років тому, — розповів Василь Пахаренко. — І вона така — вибрати найцікавіші твори Кобзаря і різні їх інтерпретації: філософські, релігієзнавчі, ба навіть соцреалістичні. „Садок вишневий біля хати“ вчать у 5 класі. А цей вірш не дуже для дітей, він дуже глибокий. Його важко сприйняти сучасній людині. Моя бабуся сприймала поезії Шевченка „від душі — до душі“, бо Кобзар „розмовляв“ із нею однієї мовою, а нинішня людина вже живе в іншому світі, їй треба все пояснювати. Ось чому інтерпретації потрібні».

До книжки увійшли поетичні, прозові інтерпретації, де обіграно образ вишневого садка, а також художні. Ілюстрація — робота Олега Шупляка «...хрущі над вишнями гудуть», 2005 р.

На думку шевченкознавця, поезія «Садок вишневий коло хати» розкриває образ українського раю («Поставлю хату і кімнату», — такою була мрія Шевченка до кінця життя). Власне, тому цей простий на перший погляд вірш важко перекласти іншою мовою, аби не втратити енергетику, самобутність, поезію.

Книга «Садок вишневий біля хати» з серії «Тарас Шевченко: текст і контекст» вийшла у видавництві «Брама Україна». Презентація пройшла в рамках Черкаського книжкового фестивалю, який відкрився сьогодні. Програма фестивалю — ТУТ.

20 січня

Інші дати
Іван Фещенко-Чопівський
20 січня 1884, м. Чуднів, Житомирщина  - 2 вересня 1952 концтабір в с. Абезь, Республіка Комі, СРСР) — учений-металург, громадський і політичний діяч, міністр Центральної Ради та Директорії.
Розгорнути
Івана Предтечі, Хрестителя
Після Івана Предтечі, хто не робить, того б'ють у плечі.
Розгорнути
Народився Олександр Шалімов
(1918, с.Введенка, Росія – 2006) – хірург, один із засновників української хірургічної школи. Під керівництвом О.Шалімова проведено першу в Україні операцію пересадки серця.
«Підводься, якщо впав, і йди далі» (Олександр Шалімов)
Розгорнути
Народилася Ганна Затиркевич-Карпинська
(1855, с. Срібне Чернігівської обл. - 1921) - українська актриса, майстер характерних і комедійних образів. Ролі: Риндичиха ("По ревізії" М. Кропивницького), Ганна ("Безталанна" І. Карпенка-Карого), Лимериха ("Лимерівна" Панаса Мирного).
Розгорнути
Народився Михайло Туган-Барановський
(1865, с. Солоне Харківської обл. - 1919) - перший економіст східноєвропеєць, наукові теорії якого визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків. Його концепції стали підгрунтям розробленої Дж. М. Кейнсом теорії прогнозування ринкової кон'юктури. Один із засновників Національної академії наук України, міністр фінансів УНР. Автор близько 140 праць.
Розгорнути

Новини Дивитися всі