chrome firefox opera safari iexplorer

Музей історії села Копище

  • Житомирська обл., Олевський р-н, с.Копище
Про музей:

Копище — поліське село, розташоване в мальовничій місцевості на півночі Житомирської області, в Олевском районі. Багато горя і сліз принесла війна на полесье. Були спалені 76 сіл Житомирщини, серед них — Копище.

Перші спогади про сель відносяться до XVI століття. На початок Великої Вітчизняної війни в селі проживало близько 4 000 чоловік. Копищенці мужньо боролися в партизанських з'єднаннях Сабурова, Ковпака, Федорова, Маликова, Грабчака.
13 липня 1943 року о 3 годині ранку фашисти почали операцію по знищенню села Копище. Людей виганяли з будинків, закривали в сараях і підпалювали. У вогні, мученицькою смертю загинуло 2887 чоловік. з них — 1347 — діти до 12 років! Усі будинки були спалені дотла. Страшна операція тривала до 15.00 14 липня.

31 грудня 1943 року військами І Українського фронту було звільнено село і почалося його відродження.
В центрі Копища, на піднесеності, коштує пам'ятник жертвам фашизму. Тут братська могила. Поруч – музей, який розповідає людям про історію рідного села і про страшну трагедію, яку не можна забути.

25 листопада

Інші дати
Народився Микола Пирогов
(1810, м. Москва, Росія – 1881) – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.
Розгорнути
Народився Іван Нечуй-Левицький
(1838, с.Стеблів, Черкаська область - 1918) — український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім»я»...
«Українська жизнь - то непочатий рудник, що лежить десь під землею, хоч за його вже брались і такі високі таланти, як Шевченко; то безконечний матеріал, що тільки ще жде робітників, цілих шкіл робітників на літературному полі». (Іван Нечуй-Левицький)
Розгорнути
Народився Клим Поліщук
(1891, с. Краснопіль, Житомирська область – 1937) – український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».
Розгорнути