chrome firefox opera safari iexplorer

13 березня: це цікаво знати

13 березня 2021 о 00:05

Хоробрий не той, хто не боїться, а той, хто вміє подолати свою боязливість. Іншої хоробрості і бути не може.
Антон Макаренко

У народі 13 березня називали днем Василя Крапельника. Говорили: з’явилася крапель, а це означає, що зима плаче. Дівчата в цей день співали веснянки і випікали калачі. Вважалося, що потрібно обов’язково з’їсти зранку калач натщесерце – це на щастя.

Наші пращури в цей день спостерігали, як тануть круги навколо дерев, по цьому судили про весняну погоду: круті краї, крута і весна буде, пологі – весна буде затяжною. 13 березня вважається астрономічним рубежем зими і літа.

За церковним календарем 13 березня вшановують святителя Арсенія (Мацієвича), митрополита Ростовського; преподобного Василія, сповідника; блаженного Миколая, Христа ради юродивого, Псковського; священномученика Протерія, патріарха Олександрійського; священномученика Нестора, єпископа Магіддійського; преподобних жон Марину і Кіру; преподобного Касіяна Римлянина; мученика Феокториста; преподобного Іоана, нареченого Варсонофієм, єпископа Дамаського та Девпетерувську ікону Божої Матері.

Іменинники 13 березня:
Нестор, Марина, Василь, Микола, Кіра, Арсен.

13 березня народились:

1858 – Павло Тутковський – один із основоположників геології та географії України. Укладач «Словника геологічної термінології». Ініціатор створення Геологічного музею в Києві.

1884 – Степан Витвицький – громадський і політичний діяч, юрист, журналіст. У 1915–1918 рр. – член редакції газети «Діло» і редактор «Свободи» у Львові. 1954 обраний президентом УНР на еміграції.

1888 – Антон Макаренко – український та радянський педагог і письменник, один із засновників радянської системи дитячо-підліткового виховання. Автор книг «Прапори на баштах», «Педагогічна поема».

1961 – Василь Ігнатенко – ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, командир відділення 6-ї самостійної воєнізованої пожежної частини з охорони м. Прип’ять. Герой України.

Події 13 березня в Україні:

1669 – підписані Глухівські статті – договір про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

1917 – до Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський.

1917 – над будівлею Центральної Ради ухвалено підняти жовто-блакитний прапор.

1997 – Україна та НАСА підписали договір про політ у космос українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

Чи знаєте ви, що:

У селі Лемеші (Чернігівська область) на початку XVIII століття народився хлопчик Олексій Розум. У вільний від випасу корів час, він співав у сільському церковному хорі, де був помічений, відправлений до Петербургу й згодом став графом Розумовським й вінчаним чоловіком імператриці Єлизавети (щоправда без права престолонаслідування). Брат графа Кирило у 18 років вже очолив Петербурзьку академію наук, а згодом ще й став гетьманом Лівобережної України.

«Рідна країна»

 

Розділи: Календар

31 березня

Інші дати
Микола Бокаріус
1869 – український вчений, один із засновників судової медицини. Першому в Україні було присвоєно звання заслуженого професора (1925). Єдиний в Україні Харківський науково-дослідний інститут судової експертизи носить ім’я його засновника – професора М.С. Бокаріуса.
Розгорнути
Борис Срезневський
1857 – російський і український метеоролог і кліматолог, професор, організатор метеорологічної служби в Україні, директор Київської метеорологічної обсерваторії.
Розгорнути
Корній Чуковський (Микола Корнейчуков)
(1882, м. Санкт-Петербург, Росія - 1969) – російський письменник, перекладач і літературознавець українського походження. Перекладач українських поетів (збірка «Молода Україна»), упорядник кількох видань російських перекладів Тараса Шевченка, автор нарису «Шевченко» (1911). Автор славнозвісних творів для дітей «Айболит», «Мойдодир», «Муха-Цокотуха» та ін.
«Поразительнее всего то, что широкие читательские массы России угадывали гениальность Шевченко даже сквозь плохие переводы, даже несмотря на цензурные бреши. Они так жадно хотели узнать, изучить его твор¬чество, в котором чувствовали столько родного, что требовали и требуют все новых изданий его «Кобзаря» в переводе на русский язык.» (Корній Чуковський).
Розгорнути
Народився Микола Міхновський
(1873, с.Турівка Полтавська область – 1924) – український політичний та громадський діяч, правник, публіцист, ідеолог державної самостійності України, автор славнозвісної брошури «Самостійна Україна».
«І нехай кожний з нас пам'ятає, що коли він бореться за народ, то мусить дбати за ввесь народ, щоб цілий народ не загинув через його необачність. Вперед ! Бо нам ні на кого надіятися і нічого озиратися назад». (Микола Міхновський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...