chrome firefox opera safari iexplorer

Екологи й туристи закликають не будувати малі ГЕС у Карпатах

19 березня 2012 о 00:22

Активісти екологічних та туристичних організацій виступили проти будівництва малих гідроелектростанцій на гірських річках Карпат.

Небайдужі громадяни провели акцію протесту під Міністерством енергетики та вугільної промисловості, роз’яснивши, як малі ГЕС шкодять природі гір, мешканцям прилеглих сіл та скорочують надходження до бюджетів від туризму.

Учасники акції закликали чиновників накласти мораторій на спорудження малих ГЕС на карпатських річках та передали це звернення у Міністерство.

«У Карпатах планують збудувати 550 гідроелектростанцій. Зазвичай їх будують так: вода з річки забирається в трубу, транспортується вниз на кілька кілометрів, а потім скидається на турбіну для виробництва енергії. Але ж це призведе до пересихання русел річок у неповноводні періоди, до знищення риб та інших водних організмів. Жодна риба не зможе мігрувати до місця розмноження через турбіни. Назвати таку енергетику «зеленою» неможливо», – переконаний заступник голови Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Олексій Василюк.

Інша проблема, яка виникне при будівництві такої кількості ГЕС, – знищення Карпатського регіону як туристичного центру.

«Туристична привабливість Карпатських гір залежить від збереження їхньої природи, ландшафтів, мальовничих краєвидів та можливості спортивного туризму. Рафтинг та інші види туризму посідають одну з ключових позицій. Знищивши можливість водного спорту в Карпатах, Україна назавжди підірве туристичну привабливість регіону», – запевняє учасник туристичного клубу «Гряда» Петро Тестов.

Акції протесту проти будівництва малих ГЕС у Карпатах пройшли також у Львові, Ужгороді, Тернополі, Харкові та Верховині.

Нагадаємо, минулого року стало відомо про плани побудови кількох сотень малих ГЕС у Карпатському регіоні. Так, 330 ГЕС мають з’явитися на Закарпатті, близько двох десятків – на Львівщині, та 50-150 – на Івано-Франківщині та в Чернівецькій області.

Проектовані ГЕС здебільшого належать до дериваційного типу, тобто складаються з греблі та труби, що тягнеться від греблі кілька кілометрів вниз за течією. На деяких річках, наприклад, на Черемоші, планується збудувати понад 30 таких гребель.

Підготувала Майя Заховайко, «Рідна країна»

Розділи: Суспільство

2 травня

Інші дати
Народився Микола Вілінський
(1888, м. Голта, Херсонська область – 1956) – український композитор, педагог. Автор симфонічних сюїт, кантат, вокально-хорових обробок українських, російських і молдавських народних пісень, романсів, камерно-інструментальних творів, а також ряду теоретичних робіт і статей. Вважається засновником баладного жанру в український фортепіанній музиці.
«Микола Миколайович Вілінський був прекрасним музикантом і прекрасною людиною. На всіх його творах лежить печать справжнього таланту і всі вони показують тонкий смак і велику професійну майстерність автора.» (Борис Лятошинський)
Розгорнути
Народився Володимир Лучицький
(1877, м. Київ – 1949) - український геолог, петрограф. Велике значення мають його роботи з вивчення Українського кристалічного щита, Криму. Відкрив родовищ графітів, каолінів. Склав гідрогеологічні та геологічні карти України.
Розгорнути