chrome firefox opera safari iexplorer

Чернівецький краєзнавчий музей

  • 58000, м. Чернівці, вул. О. Кобилянська, 28
  • (03722) 2-44-89
Про музей:

Першу спробу створення музею на Буковині було зроблено 1863 року любителями старовини. Проте, відсутність фінансової підтримки й інші обставини призвели до припинення його діяльності. 1877 року колекції музею були передані Чернівецькому університету. Лише 14 травня 1893 року зусиллями видатного дослідника-краєзнавця професора К. А. Ромшторфера було урочисто відкрито Крайовий музей, який без перерви діяв до початку Першої світової війни.

З червня 1899 року в Чернівцях діяв Музей церковного мистецтва, пізніше – музей Буковинської митрополії, створений завдяки зусиллям професора Є. Козака.

1935 року Крайовий музей (з 1930 року – Регіональний) було об’єднано з Промисловим під назвою Музей Короля Кароля II.
1940 року на базі згаданих музеїв було створено Чернівецький обласний краєзнавчий музей, який розгорнув експозицію в колишній резиденції Буковинських митрополитів. З 1956 року музей діє у приміщенні на вул. О. Кобилянської, 28.
У наш час Чернівецький краєзнавчий музей – це майже 90 тисяч музейних предметів (колекція стародруків з унікальною Острозькою біблією, друкованою І. Федоровим 1581 року; нумізматична колекція, яка налічує понад 3 тисячі монет; цікава колекція зброї; археологічна колекція нараховує понад 12 тисяч музейних предметів; й інше). Гордістю музею є колекція творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, основу якої складають ікони XVI-XVIII ст., роботи видатних буковинських митців М. Івасюка, Ю. Пігуляка, Є. Максимовича, А. Кохановської. Природнича збірка налічує майже 10 тисяч натуральних зразків (чучела, мокрі препарати, гербарій, ентомологічні колекції тощо). У ній, зокрема, представлені види, занесені до Червоної книги України, Європейського Червоного списку і Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи, а також ендеміки і релікти.
Музей пропонує своїм відвідувачам перегляд фрагментів новоствореної експозиції, стаціонарних виставок, екскурсійне і лекційне обслуговування, перегляд кінофільмів, а також експонує пересувні виставки в установах і організаціях, допомагає у створенні відомчих, громадських і приватних музеїв, веде дослідницьку роботу (з 2002 року відновлене видання наукового щорічника).

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути