chrome firefox opera safari iexplorer

Цьогорічна Масляна (Колодій) розпочнеться 20 лютого

02 лютого 2017 о 15:39

Останній тиждень перед Великим постом в Україні завжди був святковим. Відзначали завершення зими і готувалися до найсуворішого Великого посту, який розпочнеться у цьому році 27 лютого і триватиме до 15 квітня. Великдень у цьому році святкуватимуть 16 квітня (неділя).

Масляна має й інші назви: Масниця, Колодій, Сиропусний тиждень, Бабський тиждень. Це свято походить від старовинного язичницького свята проводів зими, що зберігалося й після прийняття християнства. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля.

В останній «смачний» тиждень перед Великим постом влаштовували народні гуляння, до яких пекли млинці. Проте народознавці стверджують, що ця традиція притаманна радше росіянам та білорусам. А в Україні здавна відзначали не Масляну, а свято Колодія, де головною стравою були вареники з сиром та сметаною.

Протягом тижня їх варили щодня, щедро поливаючи маслом і сметаною. З цього приводу казали: «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть»!  Отож, на Масляну, тобто, на Колодія, у наших пращурів споконвіку головною стравою був вареник, а тиждень, коли їли вареники з сиром, називався Сиропусним, або Бабським.

Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. У народі Бабський тиждень завжди супроводжувався гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, ярмарками, ситними частуваннями.

Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими, а разом із ним — символічним прощанням зі старим роком, що зжив себе, і звільненням місця для прийдешньої весни і оновлення. 

«Рідна країна»

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути