chrome firefox opera safari iexplorer

30 грудня 1906р. народився Святослав Гординський – український художник, поет, перекладач

30 грудня 2017 о 08:00

В цей лютий час, що крицею гримить,   

                                   У дні брехні, і мсти, і зла, й безправ’я,                                       Коли ще їх на постаменти ставлять,                                           

Коли від бунту серце бурунить, –                                                        

В цей гнівен час, у цю злосердну мить                                                 

Мої уста нещадність бою славлять,                                                   

 І грифа знак – не голуба – обрав я,                                               

Щоб оздобляв мій гордовитий щит.

С.Гординський. «Знак грифа».

 

Святослав Гординський написав ікони і створив мозаїки для собору Святої Софії у Римі. А загалом розписав  близько тридцяти храмів у дванадцяти країнах Європи, Америки та Австралії.

Ще він написав книги про творчість Тараса Шевченка, Олександра Архипенка, Галини Мазепи, інших українських митців. Крім того — з історії української ікони, італійського та французького мистецтва.

Перекладав твори Горація, Гюго, Бодлера, Аполінера, Байрона, Ґете, Шіллера, Рільке, Словацького. 1961р. видав збірку «Поети Заходу», що складалася з 60 його блискучих перекладів.

Гординському належить неперевершена поетична інтерпретація «Слова про Ігорів похід».

А ще ніколи, ніде, ні за яких обставин не забував, що він – українець…

Святослав Ярославович Гординський народився у Коломиї, в родині  викладача Львівської класичної гімназії, згодом -відомого літературознавця Ярослава Гординського. Зі старовинного  шляхетного роду Гординських гербу Сас  походить чимало талановитих митців, науковців, філософів.

Святослав навчався у  львівській гімназії, затим в університеті й Мистецькій школі Олекси Новаківського, шліфував набуті знання в Берлінській Академії мистецтв, у   Академії Жюльєна та  Модерній академії Фернара Леже в Парижі.

1931р. повернувся до Львова, створив Асоціацію незалежних українських митців, редагував  її журнал «Мистецтво», а також часописи «Назустріч», «Наші дні». Роботи художника брали участь у міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі. Як графік оформив понад 40 книг.

27-річним видав першу збірку віршів – «Барви і лінії».

На початку Другої  світової війни Святослав Гординський виїхав зі Львова до Кракова. 1944р. емігрував до Мюнхена. Заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Оселившись від 1947р. у США, створив Об'єднання Мистців Українців в Америці, організував грандіозну  виставку українських митців та видав каталог, який досить довго залишався єдиним енциклопедичним довідником про життя і творчість майже 400 митців-українців.

Останню зі своїх десяти поетичних збірок під назвою «Поезії. Вірші оригінальні й перекладні» Гординський видав у  вісімдесят три роки.

1991р. митець навідався до України. Був на той час вже слабким фізично, недочував, але, переповідають очевидці, невимовно тішився своїм перебуванням на рідній землі.

Святослав Гординський помер 8 травня 1993р. у Вероні, штат Нью-Джерсі. Свою величезну бібліотеку та безцінний архів заповів Національному музею у Львові.

Олена Бондаренко

21 липня

Інші дати
Народився Золтан Шолтес
(1909, с. Прикопа, Словаччина - 1990) - пейзажист, заслужений художник України. Автор картин "Весна", "Зима на Верховині", "Буря над Бескидами". Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.
Розгорнути
Народилася Олена Теліга
(1906, Росія - 1942) — українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.  
«В хаосі жіночих образів нашої літератури, в плутанині перехрес¬них бажань, між прокльонами рабинь і амазонок і захопленнями тими й другими, українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона не хоче бути ні "рабинею" ні "вампом" ні "амазонкою". Вона хоче бути Жінкою». (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Олег Ольжич (Кандиба Олег Олександрович)
(1907, м.Житомир – 1944), український поет, вчений-археолог, політичний діяч, син Олександра Олеся.  
«Жити повно, широко і скоро І урвать, як спів. Як колись, горіти і п'яніти, Шоломом п'ючи, І життя наопашку носити На однім плечі.» (Олег Ольжич)
Розгорнути