chrome firefox opera safari iexplorer

Палац Потоцьких на Вінниччині переживає скрутні часи

21 листопада 2010 о 21:57

Краєзнавці називають його міні-Версалем. Тульчинський Палац Потоцьких на Вінниччині, який нині не по-версальському напівзруйнований. Грошей на реконструкцію графської резиденції місцева влада не має, а держава – не допомагає.

Ще два століття тому через ці ворота – на бали та прийняття до графського обійстя Потоцьких прибувала уся шляхта. Резиденція дивувала своєю красою та розкішшю. Палац називали міні-Версалем: з картинами, скульптурами і позолотою в інтер'єрі.

Саме в палаці Потоцьких Пушкін зустрів свою кохану – князівну Софію, Олександр Суворов написав тут відомий тракт «Наука перемагати».

Місцеві кажуть: оповитий легендами маєток – і досі зберігає чимало таємниць.

Оксана Леонтівна, завідувачка бібліотеки тульчинського училища культури: «Наші сторожа, наші ті, хто тут чергує, розповідають про те, що колись тут почувся надзвичайний сміх Софії Потоцької. Рахують, що це був сміх жіночий. Ще ходить привід Станіслава Потоцького».

Тепер зали палацу відкриті для студентів та вчителів. У маєтку розмістилося училище культури. Сама ж пам'ятка у напівзруйнованому стані: розбиті фасади, на стінах – обвалений тиньк.

Наталя Циганова, гостя м. Тульчин: «Левую аркаду разрушили полностью, левое крыло, вы сами видите в каком она состоянии, не то, что зайти, а мне кажется, там и рядышком находится очень опасно. С обратной стороны даже говорить нечего».

Палац Потоцьких потребує серйозного ремонту. Шість років тому місцева влада підрахувала – на відновлення маєтку потрібно 67 мільйонів гривень. Держава тоді виділила – лише два. Останніх три роки з української скарбниці не надійшло ні копійки. Місцеві взялися розчищати територію від хащів та сміття. Кажуть: до справжньої реконструкції далеко.

Навести лад у Палаці Потоцьких зголошуються інвестори. Проте віддати до приватних рук архітектурну пам'ятку місцеві посадовці не можуть – вона ж бо Національного значення. Зневірившись у підтримці власної держави, тульчинці просять грошей на реконструкцію маєтку – в Польщі. Вважають це справедливим рішенням, адже Потоцькі – поляки.

Відео можна подивитись тут

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі