chrome firefox opera safari iexplorer

Із тестів ЗНО з української літератури виключили твори про Голодомор

18 грудня 2011 о 08:20

Із програми ЗНО з української літератури на 2012 рік забрали романи про Голодомор. Ані «Марії» Уласа Самчука, ані «Жовтого князя» Василя Барки у переліку обов’язкових творів немає.

Відома письменниця Оксана Забужко прокоментувала, що це – «інтелектуальна крадіжка в загальнонаціональному масштабі», – повідомили у прес-службі Центру досліджень визвольного руху.

У шкільній програмі для старшокласників обидва ці твори, що описують величезну трагедію українського народу – геноцид ‘32-33 років, рекомендовані для додаткового, тобто самостійного читання. І лише школярі з філологічним напрямом навчання обов’язково вивчають роман Уласа Самчука «Марія». Вивчають, але у ЗНО про нього не згадано, – констатують у Центрі.

Як вже зазначалося вище, відома українська письменниця Оксана Забужко обурена цим фактом і прокоментувала: «Це манера кишенькового злодія-«тихушника», який орудує тихцем (а це взагалі стиль роботи нашого міністра освіти Дмитра Табачника), і як мавпа з годівнички тягає банани, так він по клаптику тягає в молоді ті складові української ідентичності і самосвідомості, які дражнять «русскій мір».

«У нас багато говорять, як крадуть «фабрики, заводи, пароходи», але такого роду інтелектуальна крадіжка в загальнонаціональному масштабі має прирівнюватися до злочину проти України і нашого майбутнього», – наголосила Оксана Забужко.

Історик Володимир В’ятрович, член Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ‘32-33 років в Україні, теж вважає, що «Міністерство освіти проводить системну політику зміни шкільних програм із предметів, котрі формують у дітей українську національну свідомість. Це все робиться без жодного громадського і широкого фахового обговорення, а часто – як зміна програм з історії у 2010 році – навіть без підписання відповідних наказів, методом «телефонного права».

Володимир В’ятрович додав: «Вилучено саме твори, які не просто є зразками високохудожньої літератури, а присвячені одній із найбільших трагедій українців – Голодомору. Це є свідченням цілеспрямованої державної політики і продовженням спроб Дмитра Табачника приховати сторінки української історії».

У Центрі нагадують, що ще на початку вересня МОНМС повідомило – програма ЗНО-2012 з української літератури зазнала помітних змін. Зокрема, як зазначила прес-служба міністерства, «розширено зміст предметних умінь і навичок із теорії літератури, введено нові твори. Таким чином, вдалося збалансувати програму з української мови і літератури та привести її у відповідність до чинних програм загальноосвітніх навчальних закладів із цих предметів».

До слова, у лютому цього року Міністерство освіти заявило, що в новому підручнику з української літератури за 11 клас не буде роману Василя Барки «Жовтий князь», натомість з’явиться розділ, присвячений російськомовним поетам.

Джерело: ZIK
Розділи: Новини освіти Освічена

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути