chrome firefox opera safari iexplorer

Наступного року Україна святкуватиме 500-річчя Станіслава Оріховського

10 жовтня 2012 о 18:17

Час: січень — листопад 2013 р.
Місце: Київ, Львів, Переяслав-Хмельницький

З ініціативи medievist.org.ua протягом 2013 р. відбудеться низка заходів з відзначення 500-річчя Станіслава Оріховського, обличчя української літератури, написаної латинською мовою, автора слів «Ruthenorum me esse et libenter profiteor — Я українець, про що заявляю з гордістю».

Взяти участь у святкуванні зголосилася низка українських та закордонних науково-освітніх центрів. Медіа-партнером Оріховіани-2013 є інтернет-сайт «Історична правда» (istpravda.com.ua).

Станіслав Оріховський (1513 – 1566) – отримав ґрунтовну вищу освіту, навчаючись у Краківському, Віденському, Віттенберзькому, Падуанському, Болонському університетах. Товаришував з Альбрехтом Дюрером, Ульріхом фон Гутеном, Лукасом Кранахом-старшим. Автор численних праць латинською та кількох – польською мовами, присвячених переважно питанням державного устрою та релігії.

Одним із перших в європейській філософській думці став заперечувати божественне походження влади, натомість надавав перевагу договірній теорії походження держави, яку вважав спілкою громадян, пов’язаних правом і спільною користю.

Серед його праць, перекладених українською В. Литвиновим та М. Трофимуком: історико-політичний трактат «Напучення польському королеві Сигізмунду Августу», промови «Про турецьку загрозу», «Лист до короля Сигізмунда», «Промова у справі закону про целібат», послання «До римського папи Юлія ІІІ про схвалення взятого шлюбу», присвячені цій же болючій проблемі етикетний твір «Промова на похороні польського короля Сигізмунда Ягелона», історіобіографія «Життя і смерть Яна Тарновського», практично, автобіографія у формі листа – «До Яна Франциска Коммендоні про себе самого».

Серед запланованих заходів: конкурс праць молодих науковців, наукова конференція та низка круглих столів — присвячених не тільки особі та творчості Станіслава Оріховського, але й українській неолатиністиці загалом.

Детальніше про подію — тут 

Новину додав  medievist

28 грудня

Інші дати
Народився Данило Заболотний
(1866, с.Заболотне, Вінницька боласть – 1929) – український мікробіолог та епідеміолог, академік. В Одеському медичному інституті організував першу в світі кафедру епідеміології. Засновник Інституту мікробіології та епідеміології (нині Ін-т мікробіології і вірусології НАН України ім. Д.К.Заболотного).
Розгорнути
Народився Володимир Кульчицький
(1919, с. Кульчиці, Львівська область – 2009) – український правознавець. Автор численних досліджень та вузівських підручників з історії держави і права («Історія держави і права України. Академічний курс у 2-х томах», «Юридична науки і освіта в Україні» та ін.).
Розгорнути