chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні українці їдять кутю та відзначають різдвяний Cвятвечір

06 січня 2013 о 14:15

6 січня православні та греко-католики відзначають навечір’я Різдва Христового, або різдвяний Cвятвечір.

Святвечір буває двічі на рік — напередодні Різдва Христового та Богоявлення (Водохреща). За традицією, цього дня, прийшовши з храму після ранкової служби, віруючі утримуються від вживання їжі до появи на небі першої зірки, яка символізує зірку, що зійшла над Віфлеємом у момент народження Христа.

За монастирським статутом цього дня на трапезі покладається кутя — варена пшениця (або рис) із медом.

Православна церква встановила традиції святкування навечір'я Різдва Христового вже у IV столітті. У V столітті Константинопольський патріарх Анатолій, а потім Анатолій і Софроній єрусалимські, Косма Маюмський та Іоанн Дамаскін написали для святкування Різдва Христового священні співи, якими Церква досі прославляє цю радісну подію.

9 листопада

Інші дати
День української писемності та мови
Це свято було встановлено указом президента України в 1997 році і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Розгорнути
День вшанування преподобного Нестора Літописця
(бл. 1056 – 1113) – київський літописець та письменник-агіограф, чернець Києво-Печерського монастиря. Автор житій святих князів Бориса і Гліба та Феордосія Печерського. Вважається упорядником (за іншою версією автором) «Повісті времінних літ».
Розгорнути
Народився Богдан Лепкий
(1872, с.Крегулець, Тернопільська область – 1941) – український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, історик літератури. Творча спадщина Б.Лепкого складає понад 80 власних книг, у тому числі цикл романів «Мазепа», він — упорядник і видавець 62 томів творів української класики з ґрунтовними дослідженнями, примітками, коментарями.
«Колисав мою колиску Вітер рідного Поділля І зливав на сонні вії Степового запах зілля. Колисав мою колиску Звук підгірської трембіти, Що від неї зорі меркнуть І росою плачуть квіти» (Богдан Лепкий)
Розгорнути