chrome firefox opera safari iexplorer

На Вінниччині кордон між районами прикрашає мільярд диких ірисів

22 травня 2013 о 09:45

На Вінниччині найбільша у світі долина дикорослих ірисів. Так впевнені у селі Снітків Мурованокуриловецького району. Понад 10 гектарів землі тут встелили жовті квіти. Нині триває пік їхнього цвітіння.

«Можливо, це єдине у світі подібне місце. По красі ландшафту, кількості ірисів. Займаємося питанням про надання долині статусу заповідника», — розповів депутат Вінницької обласної ради Йосип Кібітлевський.

Місцеві вже не дивуються незвичайній красі долини. Болотисті півники, так ще називають ці іриси, ростуть тут не одне сторіччя. Село було вже відоме В епоху Речі Посполитої. З 1720 року це було містечко Подільського воєводства, Летичевського повіту.

«У селі переповідають легенду, як з'явилася ця долина. Колись, дуже-дуже давно, молода панянка закохалася у звичайного пастуха. Він був кріпаком з сусідського панства. І зрозуміло, що цей шлюб був приречений. Проте, батько дівчини змилувався над дочкою. Пішов до господаря того кріпака. Запропонував викупити хлопця, аби дочка одружилася з вільним чоловіком. Та сусідський пан позаздрив справжньому коханню. Пастуха віддав у рекрути. На місці, де лилися дівочі сльози, виросли іриси. Кольору розлуки. Намагалися підсадити різнокольорові декоративні іриси, не приживаються», — розповів сільський голова села Снітків Віктор Ольшевський.

Долина ірисів

Ірис

Іриси ростуть вздовж 5 кілометрів попід річку Карая.

«Якраз у тому місці, де знаходиться межа між двома районами. Барським та Мурованокуриловецьким. Є ще одна історія. Були десять років, коли в долині не зацвів жоден ірис. Місцевий комсомолець розбив молотом кам'яного хреста, який стоїть тут недалеко. Його практично одразу паралізувало. Він розповідав, що йому часто снилося, як він з палицею ходить біля хреста. Мати йому порадила поставити нового. І коли він таки його поставив, хвороба почала відступати. І в долині знову зацвіли квіти», — зауважив Ольшевський.

Селяни запрошують усіх охочих на оглядини долини.

Джерело: Gazeta.ua
Розділи: Суспільство

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути